Ulga internetowa

Dwa lata korzystania z ulgi internetowej

Przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujący korzystanie z ulgi internetowej został w 2013 roku zmieniony. Mimo że ulga ta nadal będzie obowiązywać, możliwość jej stosowania została ograniczona. Zgodnie z nowymi przepisami ulga podatkowa nie może być stosować w każdym roku. Można z niej korzystać tylko  w dwóch kolejno następujących po sobie latach, pod warunkiem że nie wystąpiła ona w latach poprzedzających ten okres.

Kto może korzystać z ulgi internetowej?
•    osoby, które w latach 2005-2011 nie uwzględniły ulgi internetowej w swoim zeznaniu podatkowym,
•    osoby, które w zeznaniu podatkowym za rok 2012 po raz pierwszy skorzystały z ulgi podatkowej.

Od 2013 roku nie będą mogły skorzystać z ulgi podatkowej osoby, które czyniły to w latach poprzednich, natomiast podatnicy, którzy uwzględnili ulgę internetową w zeznaniu za rok 2012, w roku 2013 będą mogły uczynić to po raz ostatni. Zatem, ulga internetowa w dwóch kolejnych latach będzie przysługiwać tylko tym, którzy wcześniej nie w rozliczeniu PIT nie odliczali Internetu od podatku dochodowego.

Jaka kwota ulgi internetowej?

Podatnicy mają wciąż prawo do odliczenia od dochodu kwoty (brutto – wraz z opłaconym podatkiem VAT) wydanej na korzystanie z Internetu – maksymalnie 760 zł.

Jak wynika z przepisów, ulga jest wyraźnie powiązana z korzystaniem z sieci Internet. Prawo do odliczenia ma nie tylko osoba korzystająca z Internetu w miejscu zamieszkania, lecz także osoba posiadająca dostęp do sieci np. poprzez telefon komórkowy. Odliczeniu nie podlegają za to m.in. opłaty aktywacyjne, koszty montażu czy remontu.

Ulgę internetową podatnik powinien ująć w swojej podstawowej deklaracji oraz w załączniku PIT/O.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeśli korzystają z Internetu także prywatnie i nie zaliczają opłat z nim powiązanych do kosztów działalności, również mogą korzystać z ulgi internetowej.

Od rozliczeń za 2011 r. nie istnieje już obowiązek dokumentowania ulgi fakturami VAT. Wydatki na Internet dokumentować można więc w różny sposób:

 • poprzez fakturę VAT (z adnotacją „opłacona”),
 • poprzez potwierdzenie przelewu albo potwierdzenie zapłaty.

Dokument musi zawierać dane identyfikacyjne odbiorcy, dane identyfikacyjne usługodawcy, rodzaj usługi oraz kwotę.

Rozliczenie PIT w praktyce

Korzystający w całości z ulgi podatnik może zmniejszyć podstawę opodatkowania maksymalnie o 760 zł. Przykładowo, osoba rozliczająca się według skali oraz płacąca podatek w wysokości 18% zyska w ten sposób 136,80 zł.

Pewne problemy z ujęciem ulgi mogą się pojawić, gdy podatnik korzysta z pakietu usług (np. telewizja + Internet). W takiej sytuacji umowa powinna dokładnie określać, ile kosztuje konkretna jej część. Jeśli kwota wydana na Internet nie jest wyszczególniona, podatnik nie może skorzystać z ulgi internetowej.

Wspólnie rozliczające się małżeństwa powinny zabiegać o to, aby faktury wystawiane były łącznie na obu małżonków. W innym przypadku z ulgi skorzystać będzie mogło tylko jedno z małżonków.

Komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 1. marecki pisze:

  mało osób korzysta z ulgi internetowej pewnie przez to ze najczesciej jest brany pakiet tv+tel+internet

 2. nice pisze:

  Płacę za internet i kablówkę, czy mogę skorzystać z ulgi internetowej?

 3. urzedniczkowa pisze:

  Tak pod warunkiem ze na rachunku jest wyszczególnione ile jest zapłacone za internet a nie tylko całkowita suma za wszystko, jesli na rachunku szczegółowo napisane jest ile zapłacone zostało za internet to ja najbardziej mozna korzystac z takiej ulgi i powiem jeszcze jak rachunek nie ma wyszczególnionej o płaty za internet można poprosic dostawce o jej wyszczególnienie na rachunku

 4. pro pisze:

  ja wlasnie na rachunku nie miałem wyszczególnionej opłaty za internet ale jak o to poprosiłem dostawce to bez problemy teraz otrzymuje dodatkowy rachunek na sam internet…..

ban-page

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress