PIT – Ulgi i odliczenia

Odliczenie składek w zeznaniu podatkowym

zusZgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnik/płatnik ma prawo odliczyć od osiągniętego dochodu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe.

Lepiej z perspektywy podatnika wygląda sytuacja ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne – odliczenie dotyczy podatku, a nie dochodu.

Składki te opłacane są bezpośrednio przez płatnika (np. pracodawca), ale dzielą się na dwie grupy:

  1. płacone przez płatnika w imieniu zatrudnionej osoby (zdrowotna – 9%; rentowa – 1,5%; chorobowa – 2,45%; emerytalna – połowa z 19,52%),
  2. opłacane przez płatnika (rentowa – 4,5-6,5%; wypadkowa – całość, różne stawki; emerytalna – połowa z 19,52%).

Należy pamiętać, że druga grupa obciąża bezpośrednio płatnika (pracodawcę), więc pracownik nie może odliczyć ich w swoim zeznaniu PIT. Odliczenie składek na ZUS nie wymaga korzystania z załącznika PIT/O – kwoty opłaconych składek wpisać należy bezpośrednio do deklaracji PIT. Podatnik powinien pamiętać, iż zapłacone/pobrane składki nie podlegają zaokrągleniu do pełnych złotówek. Oznacza to, że w deklaracji wpisać należy kwoty składek do dwóch miejsc po przecinku.

Pracownicy odpowiadają ponadto za wykazanie w deklaracji składek w rzeczywistej kwocie. Jeżeli więc pobrana w rzeczywistości kwota składek ZUS nie będzie odpowiadać tej wykazanej przez płatnika w PIT-11, to musi wystąpić do swego pracodawcy o odpowiednią korektę informacji PIT-11 i wykazać faktyczną sumę w swoim zeznaniu rok poprzedni.

Składki opłacone bezpośrednio przez płatnika za zatrudnionego przez siebie pracownika nie podlegają odliczeniu od dochodu. Pracodawca może natomiast potraktować je jako koszty uzyskania przychodu.

Odliczenie ulg

Poza składkami na ZUS i NFZ, przepisy przewidują możliwość odliczenia wydatków m. in. na rehabilitację, na internet, na dzieci oraz darowizn. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jakie ulgi obowiązują w 2014/2015.

Tagi:
pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. z czego widzę to na emeryturę odkładam i ja i mój pracodawca? dobrze to rozumiem? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.