Jak przekazać 1% podatku

Jak przekazać?

Aby przekazać 1% swojego podatku organizacji pożytku publicznego, wystarczy wypełnić dwa odpowiednie pola w deklaracji podatkowej. Powinny się w nich znaleźć:

  • numer KRS organizacji,
  • wartość przekazywanej kwoty (nie może przekroczyć 1% podatku).

Decydujące znaczenie odgrywa w tym przypadku numer KRS, czyli numer, pod którym dana OPP została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Jego złe wpisanie poskutkuje niepowodzeniem całej procedury – korekta danych byłaby wtedy mocno utrudniona.

Podatnik może zaznaczyć w deklaracji, czy chce, aby jego dane zostały przekazane OPP, której przekazuje 1% swojego podatku. Jeżeli się zgodzi, to urząd skarbowy przekaże organizacji jego dane identyfikacyjne, wysokość kwoty oraz ewentualnie konkretny cel, na który podatnik chciałby przeznaczyć przekazywane środki.

Problemy z przekazaniem 1% podatku mogą mieć osoby nierozliczające się samodzielnie. Dotyczy to pracowników, za których deklarację wypełnia i składa pracodawca, oraz emerytów i rencistów, za których obowiązek rozliczenia wypełnia ZUS. Jeśli taka osoba chce mimo to przekazać część podatku na OPP, to musi sama wypełnić stosowny formularz i przesłać do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Jak przekazać 1% podatku na OPP?

W zeznaniach podatkowych za 2013 r. każdy podatnik może przekazać 1% swojego podatku dochodowego wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Istota przekazania tej niewielkiej części podatku sprowadza się do tego, że pieniądze te zasilą – zamiast budżetu – konto organizacji mającej status OPP. Są to najczęściej organizacje charytatywne, np. Alivia Fundacja Onkologiczna Osób Młodych.

1 komentarz

  1. Aby uniknać błędu podczas przekazywania 1% to polecam sprawdzic OOP jest to mozliwe i mozna w łatwy sposób uniknać czesto popełnianego błedu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.