Korekty, błędy i kary

Wielu podatników obawia się popełnienia błędu podczas rozliczania deklaracji PIT. Jakie kary za to grożą, jak można uniknąć kary, jak wypełnić korektę PIT? Czym może grozić niezłożenie zeznania i co to jest czynny żal? Na te pytania wiele osób szuka odpowiedzi. Tutaj je znajdziecie.

małżeństwo

Wspólne rozliczenie PIT teraz również po terminie

Rozliczenie podatku wspólnie z małżonkiem albo z dzieckiem jako samotny rodzic dotychczas było możliwe tylko wtedy, jeśli deklaracja PIT została złożona terminowo. W 2019 roku nadejdą zmiany, korzystne dla spóźnialskich.  »

pieniądze

Kara za zatajenie dochodów

Wysokie podatki sprawiają, że niektórzy decydują się nie ujawniać w zeznaniach podatkowych wszystkich swoich dochodów. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. W przypadku kontroli urząd skarbowy może nałożyć 75% podatek od nieujawnionych przychodów. »

pieniądze i młotek sędziego

Jak uniknąć kary za niezłożenie PIT?

Podatnik, który spóźni się ze złożeniem deklaracji PIT może otrzymać mandat w wysokości od niecałych 200 zł do nawet kilku tysięcy złotych. W niektórych sytuacjach udaje się jednak uniknąć kary. Dowiedz się co należy zrobić, aby nie zapłacić mandatu.  »

ołówek z gumką

Korekta PIT – najważniejsze informacje

Każdemu z nas może zdarzyć się popełnienie błędu przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Bywa, że zapomnimy o wpisaniu naszego identyfikatora podatkowego, pomylimy się w obliczeniach czy też dokonamy błędnego zaokrąglenia w rachunkach. Dobrą wiadomością jest fakt, iż podatnikowi przysługuje prawo do wykonania korekty złożonego zeznania podatkowego. Nie ma także znaczenia czy deklarację złożyliśm... »

błąd

Co się stanie jak źle wypełnię PIT?

Podczas wypełniania PITu nietrudno o błąd. Ryzyko popełnienia błędu znacznie zmniejszają programy do wypełniania PITów online, mimo to wiele osób obawia się, że źle wypełnią PIT. Co się stanie w takim wypadku? Jeżeli w wyniku nieprawidłowego wypełnienia PITu lub nieuwzględnienia jednego ze źródeł naszych dochodów obliczony w deklaracji PIT podatek będzie niższy niż ten, który w rzeczywistości powi... »

kara

Jaka jest kara za niezłożenie PITu w terminie?

Karą za niezłożenie PITu w terminie jest zwykle mandat w wysokości kilkuset złotych. Jeżeli mieliśmy do zapłacenia podatek dochodowy i w związku z nieterminowym złożeniem PITu spóźnimy się również z zapłatą podatku, będziemy musieli zapłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Przeczytaj więcej: Co grozi za nierozliczenie PITu? Wysokość odsetek za zwłokę Odsetki za zwłokę wynoszą obecnie 8%. Aby o... »

kara

Co grozi za nierozliczenie PITu?

Zgodnie z przepisami karą za nierozliczenie PITu może być grzywna, kara pozbawienia wolności lub obie kary łącznie. W większości przypadków sądy wymierzają jedynie grzywnę, wyższa kara może czekać osoby, które miały do zapłacenia wysoki podatek dochodowy (co najmniej 200-krotność minimalnego wynagrodzenia) i oprócz niezłożenia PITu, nie zapłaciły również podatku. Grzywna za nierozliczenie PITu Jeż... »

pisze

Co napisać w uzasadnieniu korekty PIT?

W uzasadnieniu korekty PIT należy napisać, jaki błąd został zauważony w złożonej deklaracji i w związku z tym co zostało zmienione w korekcie, np.: “Składając deklarację PIT-37, dnia 15 marca 2014 roku, skorzystałem z ulgi na dziecko, której kwotę wpisałem do deklaracji PIT-37, ale nie dołączyłem załącznika PIT/O. Korekta zeznania PIT-37 zawiera brakujący załącznik PIT/O.” “Po zł... »

żal

Niezłożenie PITu – czynny żal

Niezłożenie PITu grozi karą w formie grzywny, ale możemy jej uniknąć składając tzw. “czynny żal”. Określenia “czynny żal” nie znajdziemy w żadnych przepisach. Jest to nieformalne określenie, ale często stosowane. Zgodnie z przepisami, jest to zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego. Jego złożenie zwalnia z odpowiedzialności karnej skarbowej, czyli z grzywny za niezło... »

korekta

Jaki jest czas na złożenie korekty PIT?

Na złożenie korekty PIT mamy 5 lat od końca roku, w którym składana była deklaracja. Jeśli więc pomylisz się w deklaracji PIT za 2017 rok (złożonej w 2018 roku) czas na złożenie korekty masz aż do końca 2023 roku. Warto jest jednak złożyć korektę PIT jak najszybciej, natychmiast po zauważeniu błędów. Jeśli nie złożymy korekty PIT i to urząd skarbowy jako pierwszy zauważy nasz błąd, możemy zostać u... »

Strona 1 z 212