Podstawy – dla początkujących

W 2016 roku miałeś pierwszą pracę i nie wiesz nic na temat rozliczeń PIT? Przeraża Cię konieczność złożenia deklaracji PIT, ponieważ nigdy tego nie robiłeś i nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Zacznij od artykułów z tej kategorii, mamy nadzieję, że rozwieją Twoje wątpliwości. W poprawnym wypełnieniu deklaracji PIT pomoże Ci też nasz program.

monety

Rozliczenie PIT przedsiębiorcy a składki ZUS

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mają dwie możliwości odliczenia składek na ZUS: składki ZUS zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć je od dochodu. »

podatek

Czym jest podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych?

Podatki. Wiele osób na samą myśl o tym słowie niemal wpada w panikę. Niesłusznie. Jeżeli czegoś nie uda się uniknąć, warto po prostu zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami w tym zakresie. Osoba fizyczna a osoba prawna Zanim przejdziemy do wyjaśnienia elementarnych kwestii związanych z płaceniem podatków, zastanówmy się, czym w świetle prawa różni się osoba fizyczna od osoby prawnej. Osobą fizyc... »

formularz pit-11

Co zrobić z PIT-11?

Każdy pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi do końca lutego deklarację PIT-11. PIT-11 jest to dokument, na podstawie którego pracownik wypełnia deklarację PIT-37, którą musi przekazać do urzędu skarbowego, do 30 kwietnia. Deklaracji PIT-11 nigdzie nie wysyłamy, jest to dokument tylko dla nas. Kwoty, jakie pracodawca wykazał na formularzu PIT-11 (przychód, koszty uzyskania przychodu, pobra... »

formularz pit37

O co chodzi w rozliczeniu PIT?

Osoby młode, które dopiero co rozpoczęły pracę przeważnie słyszały o czymś takim jak PIT, ale nie zawsze wiedzą o co tak naprawdę w tym chodzi. PIT jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli jak nazwa wskazuje, podatek, który musimy zapłacić od swojego dochodu. “Osoba fizyczna” jest to natomiast, mówiąc w uproszczeniu – pracownik. Przepisy wyróżniają również tzw. “... »

e-mail

Na jaki email wysłać PIT?

Często zadawanym przez podatników pytaniem, jest pytanie na jaki adres e-mail wysłać PIT? Odpowiedź jest prosta: PITów nie wysyłamy na email. Do wysyłania formularzy PIT online służy system e-Deklaracje (Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów). Po wysłaniu deklaracji poprzez ten system otrzymujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest potwierdzeniem odebrania deklaracji przez urząd skar... »

monety

Co oznacza skrót PIT?

Skrót PIT pochodzi od angielskiego Personal Income Tax, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Istnieje również podatek dochodowy od osób prawnych, zwany CIT (Corporate Income Tax). Podatek od dochodów osób fizycznych można rozliczyć przez internet. »

Jaka jest najniższa kwota podlegająca rocznemu rozliczeniu podatkowemu? Czy jest dochód wolny od podatku?

Najniższa kwota podlegająca rocznemu rozliczeniu podatkowemu wynosi 3091 zł rocznie i nie uległa zmianie od 2009 roku. Dochód wolny (kwota wolna) od podatku oznacza, że nawet jeżeli uzyskujemy dochody, a od naszego wynagrodzenia potrącane są składki ZUS oraz pobierany jest podatek, nie mamy obowiązku jego zapłaty. Jeżeli nasze dochody w danym roku podatkowym nie przekroczą 3091 zł – w rozlic... »

Jak rozliczyć podatek

Termin i deklaracja PIT Początkiem każdego roku podatnicy są zobowiązani do terminowego składania deklaracji podatkowych. Przedkładanie do urzędu skarbowego zeznania podatkowego ma na celu rozliczenie się z przychodów osiągniętych w minionym roku rozliczeniowym. Właściwe wypełnienie deklaracji podatkowej i obliczenie podatku nie zawsze wymaga pomocy specjalisty, można wykonać to samodzielnie. Trze... »

Podatnik i płatnik PIT

W skrócie można powiedzieć, że podatnik to pracownik a płatnik to pracodawca. Podatnik Podatnikiem jest osoba fizyczna bądź prawna, a także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, a podlegająca obowiązkowi podatkowemu zgodnie z ustawą podatkową. Podatnik jest zobowiązany do terminowego ujawniania źródeł przychodu, zgłaszając w deklaracji podatkowej dochód uzyskany w ciągu roku p... »

formularze pit

Co to jest PIT?

Podatek dochodowy – PIT PIT, czyli z angielskiego Personal Income Tax, to skrót określający podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak samo oznaczane są również składane przez podatników deklaracje rozliczeniowe (udostępniane przez Ministerstwo Finansów). Ten bezpośredni podatek obejmuje dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Warto przy tym pamiętać, że dochód rozumiany jest jako nadwyżka s... »

Strona 1 z 212