Dostarczenie PITu

Sposobów na dostarczenie deklaracji PIT do urzędu skarbowego jest kilka – jedne tradycyjne, inne bardziej nowoczesne. Większość formularzy PIT należy złożyć do 30 kwietnia, chociaż są pewne wyjątki od tej reguły. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania na temat dostarczania PIT.

urzędowe poświadczenie odbioru

Jak sprawdzić czy PIT dotarł do urzędu?

Jeżeli PIT został wysłany przez Internet potwierdzeniem dotarcia PITu do urzędu skarbowego jest tzw. UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które zostanie wygenerowane przez system e-Deklaracje. Nie należy jednak mylić go z numerem referencyjnym, który otrzymujemy zaraz po wysłaniu PITu i który nie jest jeszcze potwierdzeniem, że PIT dotarł. Jeżeli PIT został wysłany przez pocztę potwierdzeniem będ... »

druk upl-1

Upoważnienie do złożenia PITu

W celu upoważnienia innej osoby do złożenia PITu w naszym imieniu należy wypełnić druk UPL-1 (Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej). Należy wypełnić ten druk, jeśli chcemy np. aby nasze zeznanie roczne, np. PIT-37 albo PIT-36 zostało złożone przez księgową. Nie muszą wypełniać tego druku rodzice podpisujący PIT małoletniego dziecka ani ma... »

formularze pit

W jaki sposób złożyć PIT?

Jak dostarczyć PIT do urzędu skarbowego? Jest na to kilka sposobów: Osobista wizyta w urzędzie skarbowym – wadą tego sposobu jest konieczność czekania w kolejce, zwłaszcza jeżeli PIT składamy dopiero w kwietniu, kiedy składa go większość podatników. Zaletą jest możliwość szybkiego poprawienia ewentualnych błędów. Składany PIT jest od razu przeglądany przez urzędnika, więc jeśli popełniliśmy ... »

Numer referencyjny deklaracji podatkowej

Potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej Numer referencyjny nadawany jest deklaracji podatkowej złożonej przez internet w chwili wprowadzenia jej do systemu informatycznego organu podatkowego. Przyznanie numeru nie oznacza bynajmniej, iż dana deklaracja podatkowa została złożona prawidłowo. Pozytywną (pod względem formalnym) weryfikację potwierdza bowiem dopiero przyznanie numeru UPO. W proced... »

dokumenty

Zeznanie podatkowe – kiedy i gdzie złożyć?

Gdzie złożyć PIT? Istnieje kilka różnych sposobów na przekazanie zeznania podatkowego urzędowi skarbowego. Z jednej strony są to metody tradycyjne (bezpośrednio w urzędzie skarbowym, przesyłka pocztowa), a z drugiej nowe, które pojawiły się dopiero w ostatnich latach – przez Internet czy za pomocą tzw. urzędomatów. Najbardziej tradycyjny ze sposobów składania deklaracji to oczywiście bezpośrednia ... »