Kto może przekazać 1% podatku?

Kto jest uprawniony?

Do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego uprawnieni są:

  • podatnicy rozliczający się za pomocą skali podatkowej 18 i 32% (niezależnie od źródła dochodów),
  • podatnicy rozliczający się ryczałtem (od przychodów ewidencjonowanych – karta podatkowa),
  • podatnicy rozliczający się według podatku liniowego (19%),
  • podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe (kapitały pieniężne, prawa majątkowe, zbycie nieruchomość.

Taka możliwość przysługuje więc osobom rozliczającym się za pomocą formularzy: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT–38.

Prawo do przekazania 1% podatku przysługuje każdemu podatnikowi podatku PIT. Może je utracić jedynie w przypadku spóźnienia się ze złożeniem deklaracji podatkowej – wtedy traci bezpowrotnie możliwość wspomożenia wybranej organizacji pożytku publicznego.

Osoby chcące przekazać część podatku powinny więc pamiętać o terminach. Podatnicy rozliczający się ryczałtem mają czas na złożenie zeznania do 31 stycznia, a pozostali podatnicy – do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym.

Jak wynika z polskich przepisów, kwota 1% podatku na OPP nie stanowi darowizny. Mimo iż w praktyce jest to darowizna, to fiskus podchodzi do niej w inny sposób. Trzeba więc pamiętać, iż kwota darowana na rzecz OPP nie jest tożsama np. z darowiznami na rzecz krwiodawstwa czy kościoła (jako darowizny na cele pożytku publicznego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.