PIT – Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT

Osoby posiadające dzieci, rozliczając swoje dochody, mogą skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej. W zeznaniach składanych za 2013 rok wprowadzono pewne modyfikacje dotyczące zasad korzystania przez podatników z tego rodzaju ulgi podatkowej. Trzeba jednak pamiętać, że ulgę odlicza się od podatku, a nie od dochodu.

Ulga prorodzinna a ilość dzieci

Osoby wychowujące jedno dziecko, chcąc skorzystać z ulgi prorodzinnej, będą musiały zweryfikować limit osiąganych dochodów.

Według nowych przepisów prawo do ulgi otrzymają:

 • osoby pozostające w związku małżeńskim przez cały rok – pod warunkiem, że dochody nie przekroczą 112 000 zł,
 • osoby niepozostające przez cały rok w związku małżeńskim – pod warunkiem, że dochody nie przekroczą 56 000 zł
 • osoby samotnie wychowujące dziecko – pod warunkiem, że dochody nie przekroczą 112 000 zł.

Osoby wychowujące dwoje dzieci będą mogły korzystać z ulgi prorodzinnej na zasadach obowiązujących w roku poprzednim. Na każde dziecko przypada 1 112,04 zł w skali roku (92,67 zł miesięcznie), przy czym końcową sumę należy przeliczyć względem dwojga dzieci.

Wprowadzone w przepisach zmiany wydają się najkorzystniejsze dla osób wychowujących więcej niż dwoje dzieci. Ustalony limit ulgi prorodzinnej uwarunkowany jest ilością dzieci i przekłada się następująco:

 • od 92,67 zł do 185,34 zł miesięcznie na każde dziecko,
 • od 1112,04 do 2224,08 rocznie na każde dziecko.

Ulga prorodzinna przysługuje podatnikowi, który w danym roku rozliczeniowym:

 • posiadał tzw. władzę rodzicielską;
 • pełnił funkcję opiekuna prawnego (dziecko mieszkało z nim);
 • sprawował opiekę w ramach rodziny zastępczej.

Jaka deklaracja PIT

Aby skorzystać z ulgi, należy wypełnić załącznik PIT/O i odpowiednią dla danej osoby deklarację podstawową (PIT-36 lub PIT-37). Z ulgi nie skorzystają podatnicy rozliczający się w inny sposób (np. ryczałtem czy też podatkiem liniowym).

Organy kontroli skarbowej w trakcie ewentualnej kontroli mogą zażądać dokumentów potwierdzających prawo do ulgi. Należą do nich:

 • odpis aktu urodzenia dziecka;
 • zaświadczenie z sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego;
 • dokument potwierdzający ustalenie rodziny zastępczej;
 • zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły (dotyczy pełnoletniego potomstwa).

W samym zeznaniu podatnik powinien podać liczbę dzieci oraz ich numery PESEL – jeżeli nie mają jeszcze numeru, to wystarczą ich imiona, nazwisko i data urodzenia.

Prawo do odliczenia ulgi mają także rodzice lub opiekunowie dziecka pełnoletniego, jeżeli uczy się, a nie ukończyło jeszcze 25. roku życia. Odliczenie przysługuje także w przypadku, gdy dziecko pracowało w danym roku, ale tylko wtedy, jeżeli jego dochód nie przekroczył sumy 3 089 zł brutto. Kwota ta dotyczy dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, ryczałtem ewidencjonowanym (poza ryczałtowym opodatkowaniem najmu lokalu), podatkiem tonażowym i podatkiem liniowym. Dziecko może więc np. czerpać nieograniczone dochody z tytułu najmu – odliczenie nadal będzie możliwe.

Komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 1. Ela pisze:

  właśnie zawsze jak był okres rozliczeniowy to wybierałam z uczelni zaświadczenie że się uczę. Ulga prorodzinna jest ważna w szczególności dla rodzin wielodzietnych.

ban-page

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress