pit-36s

PIT-36S – co to jest?

Na formularzu PIT-36 w 2019 roku pojawiło się nowe oznaczenie – PIT-36S. Co to oznacza i kto powinien zaznaczyć tę opcję?

PIT-36 to formularz, który wypełniają przedsiębiorcy rozliczający dochód na zasadach ogólnych, a także osoby zarabiające za granicą, uzyskujące przychód z najmu opodatkowany na zasadach ogólnych oraz tzw. inne przychody. W 2019 roku nazwa formularza została zmieniona z „PIT-36” na „PIT-36 / PIT-36S”. Przy jego wypełnianiu należy skreślić niepotrzebne, zaznaczając odpowiednią opcję.

Mimo że nowe nazewnictwo może wydawać się niezrozumiałe dla niektórych podatników, większość osób nie powinna mieć problemu z wyborem odpowiedniej opcji. Nazwa „PIT-36S” pochodzi od spadku. Tę opcję powinny zaznaczyć osoby, które wypełniają PIT jako przedsiębiorstwo w spadku. Dotyczy to sytuacji, w której osoba będąca przedsiębiorcą zmarła. Osoba, która została ustanowiona zarządcą sukcesyjnym może wypełnić PIT za tę osobę, wybierając właśnie PIT-36S.

Warto też wiedzieć, że spadkobierca albo inna osoba bliska zmarłemu nie ma obowiązku składać za niego PITu. Jeśli nie zdecyduje się zgłosić do CEiDG, że prowadzi działalność za zmarłego, PIT zostanie rozliczony przez urząd skarbowy.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Mogą Cię zainteresować:

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!