PIT-36S – co to jest?

pit-36s

Na formularzu PIT-36 w 2019 roku pojawiło się nowe oznaczenie – PIT-36S. Co to oznacza i kto powinien zaznaczyć tę opcję?

PIT-36 to formularz, który wypełniają przedsiębiorcy rozliczający dochód na zasadach ogólnych, a także osoby zarabiające za granicą, uzyskujące przychód z najmu opodatkowany na zasadach ogólnych oraz tzw. inne przychody. W 2019 roku nazwa formularza została zmieniona z “PIT-36” na “PIT-36 / PIT-36S”. Przy jego wypełnianiu należy skreślić niepotrzebne, zaznaczając odpowiednią opcję.

Mimo że nowe nazewnictwo może wydawać się niezrozumiałe dla niektórych podatników, większość osób nie powinna mieć problemu z wyborem odpowiedniej opcji. Nazwa “PIT-36S” pochodzi od spadku. Tę opcję powinny zaznaczyć osoby, które wypełniają PIT jako przedsiębiorstwo w spadku. Dotyczy to sytuacji, w której osoba będąca przedsiębiorcą zmarła. Osoba, która została ustanowiona zarządcą sukcesyjnym może wypełnić PIT za tę osobę, wybierając właśnie PIT-36S.

Warto też wiedzieć, że spadkobierca albo inna osoba bliska zmarłemu nie ma obowiązku składać za niego PITu. Jeśli nie zdecyduje się zgłosić do CEiDG, że prowadzi działalność za zmarłego, PIT zostanie rozliczony przez urząd skarbowy.

Tagi:
pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.