pit-36s

PIT-36S – co to jest?

Na formularzu PIT-36 w 2019 roku pojawiło się nowe oznaczenie – PIT-36S. Co to oznacza i kto powinien zaznaczyć tę opcję?

PIT-36 to formularz, który wypełniają przedsiębiorcy rozliczający dochód na zasadach ogólnych, a także osoby zarabiające za granicą, uzyskujące przychód z najmu opodatkowany na zasadach ogólnych oraz tzw. inne przychody. W 2019 roku nazwa formularza została zmieniona z „PIT-36” na „PIT-36 / PIT-36S”. Przy jego wypełnianiu należy skreślić niepotrzebne, zaznaczając odpowiednią opcję.

Mimo że nowe nazewnictwo może wydawać się niezrozumiałe dla niektórych podatników, większość osób nie powinna mieć problemu z wyborem odpowiedniej opcji. Nazwa „PIT-36S” pochodzi od spadku. Tę opcję powinny zaznaczyć osoby, które wypełniają PIT jako przedsiębiorstwo w spadku. Dotyczy to sytuacji, w której osoba będąca przedsiębiorcą zmarła. Osoba, która została ustanowiona zarządcą sukcesyjnym może wypełnić PIT za tę osobę, wybierając właśnie PIT-36S.

Warto też wiedzieć, że spadkobierca albo inna osoba bliska zmarłemu nie ma obowiązku składać za niego PITu. Jeśli nie zdecyduje się zgłosić do CEiDG, że prowadzi działalność za zmarłego, PIT zostanie rozliczony przez urząd skarbowy.

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia: 

Alivia juz od ponad 12 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654

Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!