Jak pomóc OPP?

Możliwość przekazania 1% podatku przysługuje wszystkim podatnikom, którzy rozliczają w danym roku podatkowym przychody, jeśli – rzecz jasna – nie są one zwolnione z opodatkowania.

Kwestie szczegółowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnik może przekazać na rzecz OPP nie więcej niż 1% wartości podatku wskazanego w zeznaniu. Oznacza to, że równie dobrze może to być kwota mniejsza, np. 0,75%. Podatnik powinien w deklaracji wpisać konkretną kwotę stanowiącą daną część podatku (maksymalnie 1%).

Określona w rocznym rozliczeniu wartość należnego podatku musi zostać zapłacona w terminie najpóźniej dwóch miesięcy od daty złożenia zeznania. Jest to istotne przede wszystkim dla podatników, których zaliczki były niższe niż zobowiązania za dany rok podatkowy. Jeśli chodzi o 1% podatku, to w takiej sytuacji podatek musi zostać opłacony w całości właśnie w tym terminie.

Dodatkowo, podatnik ma możliwość wskazania konkretnego celu, na który powinny zostać przekazane środki z 1% podatku. Może to więc być np. leczenie konkretnej osoby. Organizacja pożytku publicznego nie ma jednak obowiązku stosowania się do takiego zalecenia – informacja stanowi wskazanie, a nie zobowiązanie. Dokładne kontrolowanie wydatkowania konkretnych środków byłoby zbyt czasochłonne i „przeciwskuteczne”. OPP ma natomiast oczywiście obowiązek realizacji swoich celów statutowych.

Warto pamiętać, że w jednej deklaracji można wskazać jedynie jedną organizację pożytku publicznego. Osoby wypełniające więcej deklaracji mogą w każdej z nich wpisać inną OPP. Ogólna zasada sprowadza się do tego, że jedna deklaracja to jedna OPP. Przekazywana kwota powinna zostać zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół, czyli np. jeśli 1% wynosi 40,59 zł czy też 40,51 zł, to w obu przypadkach w odpowiednie miejsce w zeznaniu należy wpisać 40,50 zł.

2 Responses

  1. Mam takie pytanie, czy podatnik może przekazać swój 1% podatku dwóm OPP? W tym sensie że np. podzieli po 0.5% swojego podatku i przekaże obydwóm OPP? Nurtuje mnie to pytanie ponieważ mam swoje dwie organizacje które bardzo bym chciał wesprzeć.

  2. Trzeba pomagać, wszystkie potrzebne informacje, które należy wykorzystać do przekazania 1% podatku dla opp, sa tutaj opisane, warto przeczytać i pomagać pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *