Dopłaty i nadpłaty

pieniądzeDopłaty i nadpłaty w rozliczeniu PIT

Z nadpłatą podatku mamy do czynienia, kiedy kwota zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy okaże się wyższa od wartości zobowiązania podatkowego za rok rozliczeniowy. Niedopłata występuje w sytuacji odwrotnej i skutkuje koniecznością dokonania dopłaty.

Nadpłata

Nadpłata podatku występuje najczęściej w sytuacji: – zapłaty zaliczek według wyższego, niż jest to wymagane, stopnia skali podatkowej; – korzystania z ulg i odliczeń; – zastosowania za wysokiej kwoty ryczałtu; – rozliczenia kwoty wolnej od podatku, jeśli nie była wcześniej brana pod uwagę (w czasie obliczania zaliczek).

Nadpłata „powstaje” dopiero w momencie złożenia deklaracji podatkowej. Szybkie złożenie zeznania podatkowego prowadzi więc do szybszego otrzymania zwrotu przez fiskusa należnych podatnikowi pieniędzy.

Urząd skarbowy ma 3 miesiące na zwrot nadpłaty, licząc od daty złożenia deklaracji PIT. Podatnikowi nie przysługują żadne odsetki, jeśli termin ten nie zostanie przekroczony. Odsetki nie przysługują również w sytuacji, gdy nadpłata „ujawniana” zostanie w trakcie sprawdzania przez urząd przesłanej deklaracji (np. gdy podatnik pomylił się na swoją niekorzyść).

Termin zwrotu może zostać przedłużony, jeśli wszczęte wobec podatnika zostanie postępowanie sprawdzające. Może to nastąpić, jeżeli urząd uzna, że deklaracja budzi jakieś wątpliwości.

Niedopłata

Niedopłata podatku występuje najczęściej: – jeżeli zaliczki pobierane były według niższego stopnia skali podatkowej; – jeżeli podatnik uzyskał przychód z wielu źródeł wedle 18% stawki, a łączna wartość przychodów przekracza próg podatkowy i prowadzi do opodatkowania części dochodu wyższą stawką (32%); – jeżeli nie zostaną rozliczone zaliczki na podatek.

Podatnicy, którzy zobowiązanido dokonania dopłaty, mają na to czas do 31 stycznia (dla rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym) lub do 30 kwietnia (pozostali podatnicy).

Brak dopłaty w należytym terminie skutkuje naliczeniem dodatkowych odsetek podatkowych.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.