Działalność gospodarcza

przedsiębiorcaFormularze PIT

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej roczne zeznanie podatkowe wykazuje się na formularzu PIT-36. Druk ten jest przeznaczony dla rozliczających się według zasad ogólnych i korzystają z niego osoby tylko prowadzące działalność gospodarczą lub dodatkowo zatrudnione na umowę o pracę. W deklaracji podatkowej PIT-36 podatnicy są zatem zobowiązany wykazać przychody uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak i będące wynikiem wykonywanej pracy w oparciu o umowę o pracę.

Warto wiedzieć: Nie można jednak zastosować jednego formularza w przypadku różnych form rozliczenia uzyskanych przychodów. Rozliczenie działalności gospodarczej podatkiem liniowym i ryczałtem ewidencjonowanym wymaga osobnego zeznania podatkowego.

Przystępując do rozliczenia podatkowego ważne jest określenie zasad opodatkowania, które warunkują wybór właściwej deklaracji i sposobu rocznego rozliczenia PIT. Tym samym często zdarza się, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, pracy na etacie lub na podstawie innych form zatrudnienia, koniecznym jest sporządzanie kilku różnych deklaracji, aby wykazać wszystkie źródła dochodu.

Formularze PIT właściwe przy prowadzeniu działalności gospodarczej:

  • PIT-36 – działalność gospodarcza i umowa o pracę przy rozliczeniu na zasadach ogólnych,
  • PIT-36L – działalność gospodarcza przy rozliczeniu podatkiem liniowym,
  • PIT-37 – umowa o pracę.

Formularz PIT-28

Formularz PIT-28 konieczny jest w przypadku, gdy prowadzona działalność gospodarcza rozliczana jest ryczałtem ewidencjonowanym. Wypełniona deklaracja podatkowa w tym przypadku powinna zostać złożona we właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika urzędzie skarbowym w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku rozliczeniowym.

Formularze PIT przy rozliczeniu ryczałtem ewidencjonowanym:

  • PIT-28/A – źródłem przychodów jest imiennie prowadzona działalność gospodarcza i przychody uzyskane z najmu,
  • PIT-28/B – źródłem przychodów jest działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej.
pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Ciężka sprawa z tymi urzędami skarbowymi, jestem młodym przedsiębiorcą od niecałego roku mam swoją działalność gospodarczą. Nie mam pojęcia jak zabrać się za wszelkiego rodzaju rozliczenia podatkowe, a żeby pójść do księgowej i wydawać mnóstwo pieniędzy to też nie mam ochoty. Dzięki takim portalom człowiek może się dużo dowiedzieć mi to bardzo pomogło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.