Identyfikator podatkowy

dowód z peselemIdentyfikator podatkowy

Od początku stycznia 2011 r. – zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej – zniesiony został numer identyfikacji podatkowej (NIP), nadany osobom fizycznym, które objęte są rejestrem PESEL. Innymi słowy oznacza to, że dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej jedynym identyfikatorem podatkowym, stosowanym w kontaktach z urzędami skarbowymi, powinien być PESEL.

PESEL a NIP

Wybrać PESEL mogą więc osoby, które są objęte rejestrem PESEL, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są płatnikami podatków albo składek ZUS (nie opłacają ich samodzielnie) oraz nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (VAT).

Z NIP-u skorzystać powinny natomiast:

  • osoby nieobjęte rejestrem PESEL,
  • podatnicy prowadzący działalność gospodarczą,
  • podatnicy podatku od towarów i usług (VAT),
  • płatnicy składek ubezpieczeniowych,
  • płatnicy podlegający obowiązkowi ewidencyjnemu,
  • podatnicy, którzy zawiesili w danym roku prowadzenie działalności gospodarczej.

W przypadku użycia niewłaściwego identyfikatora podatkowego dana osoba musi liczyć się z koniecznością złożenia korekty zeznania podatkowego. Samo rozliczenie zachowa jednak – jeśli nie ma innych błędów – swoją ważność.

pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Mam takie pytanie, jeżeli pracuję i mój pracodawca płaci ZUS, który pobierany jest z mojej wypłaty, to przy rozliczeniu mam korzystać z peselu czy NIP? Bo jak dobrze zrozumiałem, gdy skorzystam z pesel a będzie coś nie tak to mogę nawet zapłacić karę?A gdy podam NIP to też mogę dostać karę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.