dowód z peselem

Identyfikator podatkowy

dowód z peselemIdentyfikator podatkowy

Od początku stycznia 2011 r. – zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej – zniesiony został numer identyfikacji podatkowej (NIP), nadany osobom fizycznym, które objęte są rejestrem PESEL. Innymi słowy oznacza to, że dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej jedynym identyfikatorem podatkowym, stosowanym w kontaktach z urzędami skarbowymi, powinien być PESEL.

PESEL a NIP

Wybrać PESEL mogą więc osoby, które są objęte rejestrem PESEL, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są płatnikami podatków albo składek ZUS (nie opłacają ich samodzielnie) oraz nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (VAT).

Z NIP-u skorzystać powinny natomiast:

  • osoby nieobjęte rejestrem PESEL,
  • podatnicy prowadzący działalność gospodarczą,
  • podatnicy podatku od towarów i usług (VAT),
  • płatnicy składek ubezpieczeniowych,
  • płatnicy podlegający obowiązkowi ewidencyjnemu,
  • podatnicy, którzy zawiesili w danym roku prowadzenie działalności gospodarczej.

W przypadku użycia niewłaściwego identyfikatora podatkowego dana osoba musi liczyć się z koniecznością złożenia korekty zeznania podatkowego. Samo rozliczenie zachowa jednak – jeśli nie ma innych błędów – swoją ważność.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!