rok 2014

Co nowego w PIT 2014?

rok 2014Od najbliższego roku czekają nas pewne nowości w rozliczeniu PIT. Pracodawcy formularze PIT dla pracowników wyślą tylko przez Internet, a rodzice trójki lub większej liczby dzieci dostaną większą ulgę prorodzinną. Zmianie ulegną również wzory niektórych deklaracji, a w planach jest wypełnianie formularzy przez urzędy skarbowe.

PITy dla pracownika tylko przez Internet

Od nowego roku każdy przedsiębiorca zatrudniający co najmniej 6 pracowników będzie miał obowiązek zgłoszenia deklaracji do urzędu skarbowego przez Internet. Dotyczyć to będzie następujących formularzy:

 • PIT-8C
 • PIT-11
 • PIT-40
 • PIT-R

Jedynie firmy zatrudniające od 1 do 5 pracowników będą mogły przesłać wyżej wymienione formularze do urzędu skarbowego drogą tradycyjną. Nie ulegają też zmianie zasady wysyłki formularza PIT do pracowników. Pracodawca może je wysłać w tradycyjnej formie – papierowej lub elektronicznie.

Zmiany będą się wiązały z dodatkowymi kosztami dla pracodawców, ze względu na konieczność korzystania z podpisu elektronicznego podczas składania PITu za pracownika do urzędu skarbowego. Zestaw do podpisu elektronicznego to koszt ok. 300 zł.

Aby składanie dokumentów przebiegało sprawnie Ministerstwo Finansów stworzyło Uniwersalną Bramkę Dokumentów (UBD), za pomocą której będzie możliwość złożenia jednorazowo do 20 tysięcy deklaracji i pobrania jednego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

Zwrot ulgi na dziecko

Od 2015 roku osoby korzystające z ulgi na dziecko, które w swoim formularzu podatkowym (PIT-37 lub PIT-36) nie odliczyły całej przysługującej im kwoty ze względu na wysokość swojego podatku, mają prawo ubiegania się o zwrot również tej nieodliczonej nadwyżki. Kwota ta nie może jednak przekroczyć sumy składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Aby uzyskać zwrot ulgi na dziecko należy wypełnić załącznik PIT/UZ.

Ponadto, zwiększona została kwota ulgi za trzecie, czwarte i kolejne dzieci. Za trzecie dziecko od 2014 roku będzie można odliczyć 166,67 zł miesięcznie (2000,04 zł za rok), natomiast za czwarte i kolejne dzieci ulga wyniesie 225 zł miesięcznie (2700 zł za rok). Kwota ulgi za pierwsze i drugie dziecko nie ulega zmianie i wciąż będzie wynosić 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł za rok).

Nowe formularze PIT

Ministerstwo Finansów opublikowało już projekt rozporządzenia, zgodnie z którym mają ulec zmianie niektóre formularze PIT. Zgodnie z projektem zmiana ma dotyczyć następujących formularzy:

 • PIT-36 – działalność gospodarcza na zasadach ogólnych, praca za granicą, inne źródła
 • PIT-36L – podatek liniowy
 • PIT-37 – umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło
 • PIT-38 – dochody kapitałowe
 • PIT-39 – nieruchomości
 • PIT-40 – pracodawca rozliczający pit za pracownika

oraz załączników:

 • PIT/D – ulgi budowlane
 • PIT/O – ulgi, poza budowlanymi
 • PIT/M – dochody małoletnich dzieci
 • PIT/B – działalność gospodarcza na książce przychodów i rozchodów
 • PIT/Z – kredyt podatkowy
 • PIT/ZG – dochody z zagranicy

Powstanie też nowy załącznik: PIT/UZ

Wstępne wypełnianie deklaracji rocznych

W 2015 roku ma powstać Portal Podatkowy, w którym podatnik znajdzie wstępne zeznanie podatkowe, wypełnione przez urzędnika na podstawie PITu przekazanego przez pracodawcę. Aby wysłać formularz, wystarczy, że podatnik przejrzy czy wszystko jest w porządku i zaakceptuje wysyłkę do Urzędu Skarbowego. Warto jednak pamiętać, że wstępnie wypełniony formularz nie weźmie pod uwagę przysługujących ulg i odliczeń, ani możliwości rozliczenia z małżonkiem i przekazania 1% podatku na OPP. Aby skorzystać z tych możliwości konieczne będzie samodzielne wypełnienie odpowiednich pól.

Nie jest jeszcze pewne czy Ministerstwo Finansów zdąży z przygotowaniem projektu na najbliższy rok (planowany jest przełom marca i kwietnia 2015), a jeśli zdąży, w tym roku ułatwienia będą dotyczyć tylko podatników, którzy wypełniają PIT-37. Od 2016 roku planowane jest wprowadzenie do systemu PITu-36 i PITu-38.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!