Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku 2021

Kwota wolna od podatku to suma rocznych dochodów, od których w rozliczeniu PIT nie musimy odprowadzać podatku. W Polsce kwotę wolną od podatku stosuje się do rozliczeń podatkowych PIT-37 (pracownicy/ osoby zatrudnione) i PIT-36 (działalność gospodarcza). Jej wysokość zależna jest od zarobków w poprzednim roku podatkowym. Najwyższa kwota wolna od podatku w Polsce to 8 tysięcy złotych. Oznacza to, że jeżeli podatnik w ciągu roku zarobił jedynie 8 tysięcy złotych, to suma jego podatku wyniesie 0 złotych.

Kwota wolna od podatku jest degresywna – uzależniona od wysokości zarobków. Im wyższy dochód wykazuje podatnik, tym mniejszą kwotę wolną może zastosować w swojej deklaracji PIT. W przypadku zarobków powyżej 127 tysięcy rocznie kwota wolna od podatku nie obowiązuje.

Jeśli zarobki podatnika przekroczą 8 tysięcy złotych zastosowanie mają progi podatkowe. Do 85 528 złotych brutto jest to 17%. Powyżej tej kwoty dochód wchodzi w drugi próg podatkowy, czyli 32%.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!