PIT – Ulga na internet

Dwa lata korzystania z ulgi internetowej

pit a internetPrzepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujący korzystanie z ulgi internetowej został w 2013 roku zmieniony. Mimo że ulga ta nadal będzie obowiązywać, możliwość jej stosowania została ograniczona. Zgodnie z nowymi przepisami ulga podatkowa nie może być stosowana w każdym roku. Można z niej korzystać tylko w dwóch kolejno następujących po sobie latach, pod warunkiem że nie wystąpiła ona w latach poprzedzających ten okres.

Kto może korzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu za 2015?
• osoby, które w latach 2005-2013 nie uwzględniły ulgi internetowej w swoim zeznaniu podatkowym,
• osoby, które w zeznaniu podatkowym za rok 2014 po raz pierwszy skorzystały z ulgi podatkowej.

Od 2014 roku nie mogą skorzystać z ulgi podatkowej na internet osoby, które czyniły to w latach poprzednich, natomiast podatnicy, którzy uwzględnili ulgę internetową w zeznaniu za rok 2014, w roku 2015 mogą uczynić to po raz ostatni. Zatem, obecnie ulga internetowa przysługuje tylko tym, którzy wcześniej w rozliczeniu PIT nie odliczali Internetu od podatku dochodowego.

Ulga na internet – netto czy brutto?

Podatnicy mają wciąż prawo do odliczenia od dochodu kwoty (brutto – wraz z opłaconym podatkiem VAT) wydanej na korzystanie z Internetu – maksymalnie 760 zł.

Jak wynika z przepisów, ulga jest wyraźnie powiązana z korzystaniem z sieci Internet. Prawo do odliczenia ma nie tylko osoba korzystająca z Internetu w miejscu zamieszkania, lecz także osoba posiadająca dostęp do sieci np. poprzez telefon komórkowy. Odliczeniu nie podlegają za to m.in. opłaty aktywacyjne, koszty montażu czy remontu.

Ulgę internetową podatnik powinien ująć w swojej podstawowej deklaracji oraz w załączniku PIT/O. Zachęcamy do skorzystania z możliwości rozliczenia PITu online.

Ulga na internet a działalność gospodarcza

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeśli korzystają z Internetu także prywatnie i nie zaliczają opłat z nim powiązanych do kosztów działalności, również mogą korzystać z ulgi internetowej.

Ulga na internet – jakie dokumenty?

Od rozliczeń za 2011 r. nie istnieje już obowiązek dokumentowania ulgi fakturami VAT. Wydatki na Internet dokumentować można więc w różny sposób:

  • poprzez fakturę VAT (z adnotacją „opłacona”),
  • poprzez potwierdzenie przelewu albo potwierdzenie zapłaty.

Dokument musi zawierać dane identyfikacyjne odbiorcy, dane identyfikacyjne usługodawcy, rodzaj usługi oraz kwotę.

Ulga na internet – rozliczenie PIT w praktyce

Korzystający w całości z ulgi podatnik może zmniejszyć podstawę opodatkowania maksymalnie o 760 zł. Przykładowo, osoba rozliczająca się według skali oraz płacąca podatek w wysokości 18% zyska w ten sposób 136,80 zł.

Pewne problemy z ujęciem ulgi mogą się pojawić, gdy podatnik korzysta z pakietu usług (np. telewizja + Internet). W takiej sytuacji umowa powinna dokładnie określać, ile kosztuje konkretna jej część. Jeśli kwota wydana na Internet nie jest wyszczególniona, podatnik nie może skorzystać z ulgi internetowej.

Wspólnie rozliczające się małżeństwa powinny zabiegać o to, aby faktury wystawiane były łącznie na obu małżonków. W innym przypadku z ulgi skorzystać będzie mogło tylko jedno z małżonków.

pobierz program do rozliczenia pit

7 komentarzy

  1. mało osób korzysta z ulgi internetowej pewnie przez to ze najczesciej jest brany pakiet tv+tel+internet

  2. Mój ojciec miał wypadek w tamtym roku, i został inwalidą. Razem zastanawialiśmy się jak rozliczyć podatek. Moja mama poszła z poradą do urzędu skarbowego, ale ta porada była taka że nie dało się z niej czegokolwiek wywnioskować a pani udzielająca tej porady nie była zbyt miła. Wreszcie natrafiłem na coś ciekawego, po przeczytaniu artykułu wiele moich wątpliwości zostało rozwianych. pozdrawiam

  3. Płacę za internet i kablówkę, czy mogę skorzystać z ulgi internetowej?

  4. Tak pod warunkiem ze na rachunku jest wyszczególnione ile jest zapłacone za internet a nie tylko całkowita suma za wszystko, jesli na rachunku szczegółowo napisane jest ile zapłacone zostało za internet to ja najbardziej mozna korzystac z takiej ulgi i powiem jeszcze jak rachunek nie ma wyszczególnionej o płaty za internet można poprosic dostawce o jej wyszczególnienie na rachunku

  5. ja wlasnie na rachunku nie miałem wyszczególnionej opłaty za internet ale jak o to poprosiłem dostawce to bez problemy teraz otrzymuje dodatkowy rachunek na sam internet…..

  6. no niestety urzednicy tez ludzie humory maja…… ja najcześciej szukam porady u jakis notariuszy,ale także jest wiele agencji prawnych które w tym temacie pomagaja co najwazniejsze za darmo albo za bardzo niewielka kowote

  7. tak to już jest, że informacje, które powinniśmy dostać od wykwalifikowanych osób poszukujemy na własną rękę w internecie. Dobrze, że czasem się trafi na coś co opisuje w całości to co szukamy. Osoby niepełnosprawne dzięki ulgom mają coraz większa możliwość na normalne życie wśród zdrowych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.