e-deklaracja

PIT – Ulga na internet

Dwa lata korzystania z ulgi internetowej

pit a internetPrzepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujący korzystanie z ulgi internetowej został w 2013 roku zmieniony. Mimo że ulga ta nadal będzie obowiązywać, możliwość jej stosowania została ograniczona. Zgodnie z nowymi przepisami ulga podatkowa nie może być stosowana w każdym roku. Można z niej korzystać tylko w dwóch kolejno następujących po sobie latach, pod warunkiem że nie wystąpiła ona w latach poprzedzających ten okres.

Kto może korzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu za 2015?
• osoby, które w latach 2005-2013 nie uwzględniły ulgi internetowej w swoim zeznaniu podatkowym,
• osoby, które w zeznaniu podatkowym za rok 2014 po raz pierwszy skorzystały z ulgi podatkowej.

Od 2014 roku nie mogą skorzystać z ulgi podatkowej na internet osoby, które czyniły to w latach poprzednich, natomiast podatnicy, którzy uwzględnili ulgę internetową w zeznaniu za rok 2014, w roku 2015 mogą uczynić to po raz ostatni. Zatem, obecnie ulga internetowa przysługuje tylko tym, którzy wcześniej w rozliczeniu PIT nie odliczali Internetu od podatku dochodowego.

Ulga na internet – netto czy brutto?

Podatnicy mają wciąż prawo do odliczenia od dochodu kwoty (brutto – wraz z opłaconym podatkiem VAT) wydanej na korzystanie z Internetu – maksymalnie 760 zł.

Jak wynika z przepisów, ulga jest wyraźnie powiązana z korzystaniem z sieci Internet. Prawo do odliczenia ma nie tylko osoba korzystająca z Internetu w miejscu zamieszkania, lecz także osoba posiadająca dostęp do sieci np. poprzez telefon komórkowy. Odliczeniu nie podlegają za to m.in. opłaty aktywacyjne, koszty montażu czy remontu.

Ulgę internetową podatnik powinien ująć w swojej podstawowej deklaracji oraz w załączniku PIT/O. Zachęcamy do skorzystania z możliwości rozliczenia PITu online.

Ulga na internet a działalność gospodarcza

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeśli korzystają z Internetu także prywatnie i nie zaliczają opłat z nim powiązanych do kosztów działalności, również mogą korzystać z ulgi internetowej.

Ulga na internet – jakie dokumenty?

Od rozliczeń za 2011 r. nie istnieje już obowiązek dokumentowania ulgi fakturami VAT. Wydatki na Internet dokumentować można więc w różny sposób:

  • poprzez fakturę VAT (z adnotacją „opłacona”),
  • poprzez potwierdzenie przelewu albo potwierdzenie zapłaty.

Dokument musi zawierać dane identyfikacyjne odbiorcy, dane identyfikacyjne usługodawcy, rodzaj usługi oraz kwotę.

Ulga na internet – rozliczenie PIT w praktyce

Korzystający w całości z ulgi podatnik może zmniejszyć podstawę opodatkowania maksymalnie o 760 zł. Przykładowo, osoba rozliczająca się według skali oraz płacąca podatek w wysokości 18% zyska w ten sposób 136,80 zł.

Pewne problemy z ujęciem ulgi mogą się pojawić, gdy podatnik korzysta z pakietu usług (np. telewizja + Internet). W takiej sytuacji umowa powinna dokładnie określać, ile kosztuje konkretna jej część. Jeśli kwota wydana na Internet nie jest wyszczególniona, podatnik nie może skorzystać z ulgi internetowej.

Wspólnie rozliczające się małżeństwa powinny zabiegać o to, aby faktury wystawiane były łącznie na obu małżonków. W innym przypadku z ulgi skorzystać będzie mogło tylko jedno z małżonków.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!