krwiodawstwo

PIT – Ulga dla krwiodawców

Honorowe krwiodawstwo to nie tylko piękny dar ratujący ludzkie życie. To nie tylko dzień wolny od pracy i czekolada. Honorowi krwiodawcy mają również możliwość skorzystania z ulgi z tytułu darowizny krwi przy rozliczaniu zeznania podatkowego.

Wysokość ulgi dla krwiodawców

krwiodawstwoWysokość ulgi za oddanie krwi jest zależna od tego ile krwi zostało oddane. Jeden litr krwi jest wyceniony na 130 zł. Jako „krew” traktowane jest również osocze. W ciągu roku mężczyzna może zatem odliczyć od dochodu maksymalnie 3601 zł a kobieta 3484 zł. Maksymalna ulga dotyczy jednak tylko tych osób, które zarabiają co najmniej 60 017 zł (mężczyźni) lub 58 070 zł (kobiety). Ulga z tytułu darowizny nie może bowiem przekroczyć 6% dochodu.
Należy również pamiętać, że wszystkie ulgi z tytułu darowizn traktowane są łącznie. Znaczy to, że jeśli oprócz krwiodawstwa przekazywałeś darowizny również na inne cele (cele kultu religijnego lub organizacje pożytku publicznego), suma odliczeń ze wszystkich tych darowizn nie może przekroczyć 6% dochodu.

Ile w praktyce można zaoszczędzić dzięki uldze na krew?

Przykładowo, osoba zarabiająca miesięcznie 4500 zł brutto na umowie o pracę, płaci za cały rok podatek w wysokości 3980 zł (zakładając standardowe koszty uzyskania przychodu i brak ulg). Jeżeli podana osoba odda w trakcie roku 1,8 litra krwi (maksymalna ilość dla kobiety) i 25 litrów osocza (maksymalna ilość), będzie mogła odliczyć od dochodu 3159,90 zł (pełnej kwoty – 3484 zł nie odliczy, ponieważ kwota ta przekracza 6% jej dochodu). Dzięki odliczeniu jej podatek wyniesie 3411 zł, otrzyma zatem od urzędu skarbowego zwrot nadpłaty w wysokości 569 zł.

Ulga dla krwiodawców – dokumenty

Dokumentem uprawniającym do skorzystania z ulgi za oddanie krwi jest karta honorowego dawcy krwi z informacją o ilości bezpłatnie oddanej krwi.

Ulga dla krwiodawców – jaki PIT?

W celu skorzystania z ulgi dla krwiodawców należy wypełnić swoją podstawową deklarację PIT (PIT-37, PIT-36 lub PIT-28) oraz dołączyć załącznik PIT/O i wykazać ulgę w części B. Najprościej jest to zrobić przez internet.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczające się na kartę podatkową lub podatkiem liniowym nie mogą skorzystać z ulgi.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!