mieszkanie w domu

PIT – Ulga mieszkaniowa

mieszkanie w domuUlga mieszkaniowa umożliwia uniknięcie podatku od sprzedaży nieruchomości. Według przepisów, jeżeli sprzedamy nieruchomość w ciągu 5 lat od zakupu, jesteśmy zobowiązani do zapłaty 19% podatku. Jeśli jednak przychód ze sprzedaży przeznaczymy w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe, możemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej, a co za tym idzie – podatku nie zapłacimy.

Co to są cele mieszkaniowe

Jako wydatki na cele mieszkaniowe może zostać zaliczony np:

  • zakup domu lub mieszkania
  • zakup gruntu pod budowę domu lub prawa użytkowania wieczystego
  • rozbudowa, przebudowa lub remont domu albo mieszkania
  • zaadaptowanie na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego
  • spłata kredytu mieszkaniowego lub odsetek od kredytu

Jako cele mieszkaniowe nie są kwalifikowane wydatki poniesione na zakup czy remont domku letniskowego lub działki (są one traktowane jako cele rekreacyjne).

Ulga mieszkaniowa – jaki PIT?

W celu skorzystania z ulgi mieszkaniowej należy wypełnić PIT-39. Wypełniamy go nawet jeśli nie wydaliśmy jeszcze przychodu ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Złożenie PITu-39 będzie traktowane jako oświadczenie, że w ciągu 2 lat takie wydatki poniesiemy. Formularz PIT-39 można rozliczyć przez internet.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!