PIT – Ulgi dla emerytów

emeryciNie istnieją w przepisach specjalne ulgi przeznaczone tylko dla emerytów.

Będąc emerytem warto jednak zapoznać się z przepisami dotyczącymi ulgi rehabilitacyjnej. W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. wydatki na lekarstwa, sprzęt rehabilitacyjny oraz dojazd i pobyt na turnusach rehabilitacyjnych i w uzdrowiskach. Aby móc skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej konieczne jest jednak posiadanie orzeczonego stopnia niepełnosprawności lub otrzymywać rentę.

Do innych ulg, z których w niektórych przypadkach może skorzystać emeryt należy ulga za internet umożliwiająca odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na korzystanie z internetu. Emeryci, którzy przekazali darowiznę na kościół albo na cele pożytku publicznego mogą odliczyć od dochodu również te wydatki. Czasami emeryt może skorzystać również z ulgi na dziecko. Dotyczy to sytuacji, w której wychowuje dorosłe dziecko, które jest chore lub niepełnosprawne (otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny) oraz sytuacji, w której jest prawnym opiekunem niepełnoletniego dziecka.

Należy pamiętać, że w przypadku chęci skorzystania z ulgi emeryt musi samodzielnie wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego PIT-37. Jeśli zostawi wysłanie PITu ZUSowi (lub KRUSowi) nie zostaną wzięte pod uwagę żadne ulgi. Najprostszym sposobem na rozliczenie podatku jest skorzystanie z możliwości rozliczenia PITu online.

 

pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Tu nie tylko o ulgi chodzi. Również 1% podatku na OPP nie przekaże się, jeśli zostawi się rozliczenie podatku ZUSowi. Ja osobiście wolę poświęcić te 15 minut i wypełnić PIT samodzielnie niż dawać mój 1% darmozjadom z rządu. 100% dałbym na OPP gdybym tylko mógł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.