emeryci

PIT – Ulgi dla emerytów

emeryciNie istnieją w przepisach specjalne ulgi przeznaczone tylko dla emerytów.

Będąc emerytem warto jednak zapoznać się z przepisami dotyczącymi ulgi rehabilitacyjnej. W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. wydatki na lekarstwa, sprzęt rehabilitacyjny oraz dojazd i pobyt na turnusach rehabilitacyjnych i w uzdrowiskach. Aby móc skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej konieczne jest jednak posiadanie orzeczonego stopnia niepełnosprawności lub otrzymywać rentę.

Do innych ulg, z których w niektórych przypadkach może skorzystać emeryt należy ulga za internet umożliwiająca odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na korzystanie z internetu. Emeryci, którzy przekazali darowiznę na kościół albo na cele pożytku publicznego mogą odliczyć od dochodu również te wydatki. Czasami emeryt może skorzystać również z ulgi na dziecko. Dotyczy to sytuacji, w której wychowuje dorosłe dziecko, które jest chore lub niepełnosprawne (otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny) oraz sytuacji, w której jest prawnym opiekunem niepełnoletniego dziecka.

Należy pamiętać, że w przypadku chęci skorzystania z ulgi emeryt musi samodzielnie wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego PIT-37. Jeśli zostawi wysłanie PITu ZUSowi (lub KRUSowi) nie zostaną wzięte pod uwagę żadne ulgi. Najprostszym sposobem na rozliczenie podatku jest skorzystanie z możliwości rozliczenia PITu online.

 

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!