pociąg

Pytanie od podatnika: Dokumenty do odliczenia kosztów dojazdu do pracy

„Moja sytuacja przedstawia się następująco: umowa o pracę; karta biletu elektronicznego doładowana w zwykłym kiosku i zwykły paragon bez żadnych danych; dodatkowy osobny wydruk z informacją o okresie ważności biletu, cenie i dacie identycznej jak na paragonie (brak imienia i nazwiska, ale na dodatkowym wydruku widnieje numer Karty Biletu Elektronicznego); Karta biletu – kawałek plastiku z imieniem, nazwiskiem, zdjęciem i Numerem Biletu identycznym jak na ww. wydruku. Czy taki zestaw wystarcza do odliczenia kosztów dojazdu, czy należy dokumentować to w inny sposób?”

Wyższe koszty uzyskania przychodu przy umowie o pracę są możliwe w takiej sytuacji. Warunkiem jest aby dało się jednoznacznie stwierdzić, że dana osoba poniosła te koszty. Jeżeli więc Karta biletu zawiera dane osobowe i zdjęcie a wydruk doładowania potwierdzony jest paragonem ( na paragonie powinna być zapisana dana usługa ) i przypisany do danej Karty koszty powinny zostać uznane przez fiskusa.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

Więcej informacji znajdziesz w artykule PIT – Ulga za dojazd do pracy.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!