Pytanie od podatnika: Rozliczenie zmarłego rodzica

starsza kobieta w szpitalu

Mama zmarła w listopadzie 2016 roku. Pobierała emeryturę. Była wdową od dawna. Zostali spadkobiercy; jej dwoje dzieci – dorośli. Rozliczałam mamę z ulg i odliczeń rehabilitacji, bo miała pierwszy stopień inwalidzki i orzeczenie stosowne do tego. Mama przez ostatnie 3 lata nie była rozliczona z US aby z ulg skorzystać, ponieważ była chora na demencję starczą i nie mogła się podpisać. My spadkobiercy mamy już u notariusza postępowanie spadkowe. Jaki rozliczyć te 3 lata wstecz aby skorzystac z ulg? Czy dostaniemy Pit 11 za rok 2016?

Co do zasady każdy składa osobiście i rozlicza swoje zeznanie podatkowe. Odstępstwo od tej zasady może nastąpić jeśli np. dziecko posiada pisemne pełnomocnictwo do wykonania tej czynności. Wówczas osoba ta może złożyć zeznanie podatkowe za mamę. Niestety sytuacja ta jest możliwa jedynie w okresie gdy mama żyła. Z chwilą śmierci wszelkie pełnomocnictwa tracą swoją ważność. Nie ma więc możliwości aby dzieci mogły złożyć zeznanie podatkowe za mamę po jej śmierci a tym samym nie ma możliwości wykorzystania zaległych ulg rehabilitacyjnych.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.