starsza kobieta w szpitalu

Pytanie od podatnika: Rozliczenie zmarłego rodzica

starsza kobieta w szpitalu

Mama zmarła w listopadzie 2016 roku. Pobierała emeryturę. Była wdową od dawna. Zostali spadkobiercy; jej dwoje dzieci – dorośli. Rozliczałam mamę z ulg i odliczeń rehabilitacji, bo miała pierwszy stopień inwalidzki i orzeczenie stosowne do tego. Mama przez ostatnie 3 lata nie była rozliczona z US aby z ulg skorzystać, ponieważ była chora na demencję starczą i nie mogła się podpisać. My spadkobiercy mamy już u notariusza postępowanie spadkowe. Jaki rozliczyć te 3 lata wstecz aby skorzystac z ulg? Czy dostaniemy Pit 11 za rok 2016?

Co do zasady każdy składa osobiście i rozlicza swoje zeznanie podatkowe. Odstępstwo od tej zasady może nastąpić jeśli np. dziecko posiada pisemne pełnomocnictwo do wykonania tej czynności. Wówczas osoba ta może złożyć zeznanie podatkowe za mamę. Niestety sytuacja ta jest możliwa jedynie w okresie gdy mama żyła. Z chwilą śmierci wszelkie pełnomocnictwa tracą swoją ważność. Nie ma więc możliwości aby dzieci mogły złożyć zeznanie podatkowe za mamę po jej śmierci a tym samym nie ma możliwości wykorzystania zaległych ulg rehabilitacyjnych.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!