Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Wspólne składanie deklaracji podatkowych jest jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów, żeby obniżyć kwotę podatku dochodowego. Dzieje się tak ponieważ rozliczając się wspólnie z małżonkiem należny podatek ustala się określając sumę dochodów, a następnie dzieląc ją na dwa. Tym sposobem każdy z małżonków jest tak samo opodatkowany – unikamy tym samym sytuacji, w której jeden z podatników przekracza wyższy próg skali podatkowej. 

Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadkach kiedy:

  1. Jeden z małżonków nie zarabia w ogóle, przez co nie może skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Przy wspólnym rozliczeniu kwota ta zostanie odjęta od połowy zarobków pracującego małżonka. To szczególnie korzystne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. 
  2. Jeden z małżonków ma niskie dochody, a dochód drugiego przekracza pierwszy próg skali podatkowej (120 000 zł). W takiej sytuacji oboje małżonków, rozliczając się wspólnie, płaci podatek według stawki 12%. W przeciwnym przypadku małżonek o wyższych dochodach może zapłacić nawet 32% podatku. 

Wspólne składanie deklaracji podatkowej jednak nie zawsze się opłaca. Rokrocznie warto sprawdzić jaka forma rozliczenia będzie dla nas najbardziej korzystna. 

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia: 

Alivia już od ponad 13 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654

Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!