Ulga na dojazd do pracy

Czy można skorzystać z ulgi na dojazd do pracy w 2021?

Jako podatnicy mamy możliwość pomniejszenia opodatkowania naszych przychodów podatkiem PIT między innymi o koszty uzyskania przychodu. Pomniejszenie to wpływa na wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu.

Koszty uzyskania przychodu mają za zadnie rekompensować pracownikom wydatki poniesione w związku z dojazdem do pracy. Powoduje to, że ich wysokość uzależniona jest od tego, czy podatnik mieszka i pracuje w tej samem miejscowości, czy musi dojeżdżać do pracy. Wpływ na wysokość tej kwoty ma również fakt pracy u jednego lub kilku pracodawców.

Podatnikowi pracującemu i mieszkającemu w tej samej miejscowości przysługuje pomniejszenie przychodów z pracy o 3000 złotych rocznie. Jeśli posiada kilka umów o pracę kwota ta wzrasta do 4600 złotych. Dla podatników dojeżdżających do pracy w innej miejscowości koszty uzyskania przychodu to 3600 złotych. Wyjątkiem jest posiadanie kilku umów o pracę, wtedy limit ten zwiększa się do 5400 złotych.
Warto pamiętać, że aby rozliczyć koszty uzyskania przychodu podatnik nie musi dokumentować poniesionych wydatków.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!