Ulga na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży

obóz pod namiotami

Jednym z wydatków, jaki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych są kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży. Przeczytaj kto może skorzystać z ulgi i w jaki sposób prawidłowo rozliczyć PIT, żeby odliczyć wydatki. 

Kto może skorzystać z ulgi na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży?

Ustawa o PIT umożliwia odliczenie od dochodu wydatków na kolonie i obozy:

  • dzieci i młodzieży niepełnosprawnej;
  • dzieci i młodzieży (do 25. roku życia), których rodzice są niepełnosprawni (nawet jeśli ich dzieci są pełnosprawne).

Jaką kwotę można odliczyć w ramach ulgi na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży?

Ulga nie jest limitowana, jednak należy pamiętać, że odliczyć można jedynie wydatki faktycznie poniesione. Oznacza to, że jeśli obóz lub kolonia został sfinansowany np. przez PFRON, NFZ albo zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nie jest możliwe skorzystanie z ulgi. Jeśli rodzic otrzymał częściowe dofinansowanie, odliczyć może tę część, którą sam zapłacił.

Warto wiedzieć, że odliczyć można również wydatki na przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem dziecka na obozie lub koloniach, czyli na przykład dojazd do miejsca wypoczynku dziecka.

Jak skorzystać z ulgi na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży?

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy składają PIT-37, PIT-36 lub PIT-28. W celu skorzystania z ulgi należy dołączyć załącznik PIT/O i wpisać odliczaną kwotę w części B, w wierszu “wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych”. Najłatwiejszym sposobem na prawidłowe wypełnienie zeznania jest skorzystanie z naszego programu do PIT, który podpowie gdzie i co wpisać oraz obliczy podatek.

Przy składaniu zeznania podatkowego nie trzeba załączać żadnych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków, jednak w przypadku ewentualnej kontroli takie dokumenty mogą się okazać niezbędne. Dlatego należy posiadać faktury i zachować je na okres 5 lat.

pobierz program do rozliczenia pit

3 komentarze

  1. O! Dobrze wiedzieć. Ja jestem niepełnosprawną osobą, moje dziecko jest pełnosprawne, ale w zeszlym roku nie odliczylam jego kolonii. to juz chyba przepadlo? w tym roku będę pamiętać.

  2. W ciągu 5 lat można złożyć korektę zeznania podatkowego :)

  3. Witam
    Czy półkolonie również?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.