obóz pod namiotami

Ulga na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży

Jednym z wydatków, jaki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych są kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży. Przeczytaj kto może skorzystać z ulgi i w jaki sposób prawidłowo rozliczyć PIT, żeby odliczyć wydatki. 

Kto może skorzystać z ulgi na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży?

Ustawa o PIT umożliwia odliczenie od dochodu wydatków na kolonie i obozy:

  • dzieci i młodzieży niepełnosprawnej;
  • dzieci i młodzieży (do 25. roku życia), których rodzice są niepełnosprawni (nawet jeśli ich dzieci są pełnosprawne).

Jaką kwotę można odliczyć w ramach ulgi na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży?

Ulga nie jest limitowana, jednak należy pamiętać, że odliczyć można jedynie wydatki faktycznie poniesione. Oznacza to, że jeśli obóz lub kolonia został sfinansowany np. przez PFRON, NFZ albo zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nie jest możliwe skorzystanie z ulgi. Jeśli rodzic otrzymał częściowe dofinansowanie, odliczyć może tę część, którą sam zapłacił.

Warto wiedzieć, że odliczyć można również wydatki na przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem dziecka na obozie lub koloniach, czyli na przykład dojazd do miejsca wypoczynku dziecka.

Jak skorzystać z ulgi na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży?

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy składają PIT-37, PIT-36 lub PIT-28. W celu skorzystania z ulgi należy dołączyć załącznik PIT/O i wpisać odliczaną kwotę w części B, w wierszu „wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych”. Najłatwiejszym sposobem na prawidłowe wypełnienie zeznania jest skorzystanie z naszego programu do PIT, który podpowie gdzie i co wpisać oraz obliczy podatek.

Przy składaniu zeznania podatkowego nie trzeba załączać żadnych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków, jednak w przypadku ewentualnej kontroli takie dokumenty mogą się okazać niezbędne. Dlatego należy posiadać faktury i zachować je na okres 5 lat.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!