samochód

Ulga na samochód dla niepełnosprawnych

Informacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej zostały opisane w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczeniu, w ramach powyższej ulgi, podlegają m.in. wydatki związane z wykorzystaniem samochodu osobowego w określonych przypadkach.

Kto może skorzystać z ulgi na samochód?

Prawo do korzystania z odliczania kosztów użytkowania samochodu osobowego wykorzystywanego do przewozu na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne posiadają:

  • osoby niepełnosprawne z I lub II grupą inwalidzką,
  • osoby posiadające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne z I lub II grupą inwalidzką albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 lat.

Aby skorzystać z ulgi należy być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu. Co więcej, musi być to samochód osobowy. Nie ma natomiast wymogu, aby osoba, która dokonuje obliczenia użytkowała samochód jako kierowca.

Odliczenia można dokonać tylko za wydatki na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Osoby niepełnosprawne ani ich opiekunowie nie mogą więc odliczyć w deklaracji PIT wydatków na dojazdy do pracy czy do sklepu, ani też na przykład na konsultacje lekarskie.

Ile wynosi ulga na samochód?

Maksymalna kwota odliczenia wynosi 2280 zł w jednym roku podatkowym. Należy pamiętać, że jest to kwota maksymalna. Często zdarza się, że wydatki ponoszone w związku z dojazdami na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze są niższe niż ustalony maksymalny limit. W takim wypadku należy odliczyć rzeczywiste wydatki.

Dokumenty do ulgi na samochód

Nie istnieje nakaz dokumentowania poniesionych wydatków poprzez zbieranie faktur paliwowych. Jednak na wniosek organów kontroli skarbowej podatnik ma obowiązek przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do odliczenia: zaświadczenia lekarskie, zlecenia na zabiegi, karty wypisu itp.

Przy wypełnianiu deklaracji podatkowej należy do formularza (PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 w zależności od źródeł dochodu) dodać załącznik PIT/O. W prawidłowym wypełnieniu dokumentów pomoże Ci nasz program.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!