kelnerka

Ulga prorodzinna a praca dziecka za granicą

Warunkiem skorzystania z ulgi na dziecko są między innymi dochody dziecka. Ulga nie przysługuje, jeśli w roku podatkowym dziecko uzyskało dochód wyższy od 3089 zł. Co jeśli dochód został uzyskany za granicą?

Dochody z zagranicy można opodatkować dwoma metodami: tzw. metodą zwolnienia z progresją oraz metodą proporcjonalnego odliczenia. To, którą metodę należy zastosować zależy od państwa, w którym uzyskany został dochód i od tego, jak wygląda umowa Polski z danym państwem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził niedawno (sygn. akt I SA/Op 519/15), że jeśli dziecko pracowało w państwie, z którego podatek oblicza się metodą zwolnienia z progresją i jednocześnie nie pracowało w Polsce, rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, nawet jeśli dziecko zarobiło więcej niż 3089 zł. Wynika to z tego, że dochody takie są zwolnione z opodatkowania w Polsce.

Do państw, z których dochód oblicza się metodą zwolnienia z progresją należą m.in.: Norwegia, Finlandia, Austria, Niemcy, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Wielkia Brytania, Szwajcaria.

W innej sytuacji są rodzice dzieci, które pracowały w państwie, z którego podatek oblicza się metodą proporcjonalnego odliczenia (m.in. Holandia, Belgia, USA). W takim przypadku jeśli dochody przekroczyły kwotę 3089 zł, rodzice nie mają prawa do ulgi.

Dochód przelicza się na złotówki na podstawie średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie płacone było na przykład co miesiąc lub co tydzień, należy dokonać przeliczenia każdej wypłaty.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!