kelnerka

Ulga prorodzinna a praca dziecka za granicą

Warunkiem skorzystania z ulgi na dziecko są między innymi dochody dziecka. Ulga nie przysługuje, jeśli w roku podatkowym dziecko uzyskało dochód wyższy od 3089 zł. Co jeśli dochód został uzyskany za granicą?

Dochody z zagranicy można opodatkować dwoma metodami: tzw. metodą zwolnienia z progresją oraz metodą proporcjonalnego odliczenia. To, którą metodę należy zastosować zależy od państwa, w którym uzyskany został dochód i od tego, jak wygląda umowa Polski z danym państwem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził niedawno (sygn. akt I SA/Op 519/15), że jeśli dziecko pracowało w państwie, z którego podatek oblicza się metodą zwolnienia z progresją i jednocześnie nie pracowało w Polsce, rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, nawet jeśli dziecko zarobiło więcej niż 3089 zł. Wynika to z tego, że dochody takie są zwolnione z opodatkowania w Polsce.

Do państw, z których dochód oblicza się metodą zwolnienia z progresją należą m.in.: Norwegia, Finlandia, Austria, Niemcy, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Wielkia Brytania, Szwajcaria.

W innej sytuacji są rodzice dzieci, które pracowały w państwie, z którego podatek oblicza się metodą proporcjonalnego odliczenia (m.in. Holandia, Belgia, USA). W takim przypadku jeśli dochody przekroczyły kwotę 3089 zł, rodzice nie mają prawa do ulgi.

Dochód przelicza się na złotówki na podstawie średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie płacone było na przykład co miesiąc lub co tydzień, należy dokonać przeliczenia każdej wypłaty.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!