Ulga prorodzinna a praca dziecka za granicą

kelnerka

Warunkiem skorzystania z ulgi na dziecko są między innymi dochody dziecka. Ulga nie przysługuje, jeśli w roku podatkowym dziecko uzyskało dochód wyższy od 3089 zł. Co jeśli dochód został uzyskany za granicą?

Dochody z zagranicy można opodatkować dwoma metodami: tzw. metodą zwolnienia z progresją oraz metodą proporcjonalnego odliczenia. To, którą metodę należy zastosować zależy od państwa, w którym uzyskany został dochód i od tego, jak wygląda umowa Polski z danym państwem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził niedawno (sygn. akt I SA/Op 519/15), że jeśli dziecko pracowało w państwie, z którego podatek oblicza się metodą zwolnienia z progresją i jednocześnie nie pracowało w Polsce, rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, nawet jeśli dziecko zarobiło więcej niż 3089 zł. Wynika to z tego, że dochody takie są zwolnione z opodatkowania w Polsce.

Do państw, z których dochód oblicza się metodą zwolnienia z progresją należą m.in.: Norwegia, Finlandia, Austria, Niemcy, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Wielkia Brytania, Szwajcaria.

W innej sytuacji są rodzice dzieci, które pracowały w państwie, z którego podatek oblicza się metodą proporcjonalnego odliczenia (m.in. Holandia, Belgia, USA). W takim przypadku jeśli dochody przekroczyły kwotę 3089 zł, rodzice nie mają prawa do ulgi.

Dochód przelicza się na złotówki na podstawie średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie płacone było na przykład co miesiąc lub co tydzień, należy dokonać przeliczenia każdej wypłaty.

pobierz program do rozliczenia pit

2 komentarze

  1. A jaką metodą przelicza sie dochód z Portugalii?

  2. Metodą zwolnienia z progresją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.