krew

Ulga za oddanie krwi 2018 – mogą nadejść zmiany

Na początku 2017 roku weszły w życie przepisy zmieniające zasady obliczania ulgi dla krwiodawców. Zgodnie z nowymi zasadami wysokość ulgi u niektórych podatników może ulec zmianie. 

Honorowe krwiodawstwo traktowane jest przez przepisy podatkowe jako darowizna i podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi za darowizny. Wysokość odliczenia zależna jest od ilości oddanej krwi lub innych składników. Do 2016 roku przelicznik był prosty – 1 litr krwi a także 1 litr osocza lub składników krwi traktowany był jak darowizna w wysokości 130 zł.

W 2017 roku zaszły zmiany, które skomplikowały sposób wyliczania ulgi oraz sprawiły, że u niektórych krwiodawców ulga może być niższa niż w poprzednich latach, a u innych wyższa.

Zgodnie z nowymi zasadami, 1 litr krwi nadal przeliczany jest na 130 zł. Inne kwoty ulgi dotyczą jednak oddanego osocza lub krwinek. 1 litr krwi odpowiada bowiem:

  • 3 litrom osocza
  • 2 donacjom krwinek płytkowych pobranych przy użyciu separatora komórkowego
  • 0,5 donacji krwinek białych pobranych przy użyciu separatora komórkowego
  • 2 jednostkom krwinek czerwonych pobranych przy użyciu separatora komórkowego

Oddzielne rekompensaty pieniężne dotyczą też dawców krwi, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza. Za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia należy się odliczenie od dochodu w wysokości 200 zł. 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom przeliczany jest na 350 zł. Wycenione również zostały same zabiegi uodpornienia. Pierwszy zabieg uprawnia do ulgi w wysokości 50 zł, a kolejne – 25 zł.

Ponadto, 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych mających rzadką grupę krwi albo 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia wyceniony został na 1 zł.

Powyższe zmiany miały dotyczyć rozliczenia podatku za 2017 rok (w 2018 roku), jednak projekt ustawy z dnia 6 lipca 2017 roku zakłada powrót do starych zasad rozliczania ulgi za oddaną krew. Jakie zasady ulgi będą więc obowiązywać w 2018 roku? Czas pokaże.

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia: 

Alivia juz od ponad 12 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654

Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!