krew

Ulga za oddanie krwi 2018 – mogą nadejść zmiany

Na początku 2017 roku weszły w życie przepisy zmieniające zasady obliczania ulgi dla krwiodawców. Zgodnie z nowymi zasadami wysokość ulgi u niektórych podatników może ulec zmianie. 

Honorowe krwiodawstwo traktowane jest przez przepisy podatkowe jako darowizna i podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi za darowizny. Wysokość odliczenia zależna jest od ilości oddanej krwi lub innych składników. Do 2016 roku przelicznik był prosty – 1 litr krwi a także 1 litr osocza lub składników krwi traktowany był jak darowizna w wysokości 130 zł.

W 2017 roku zaszły zmiany, które skomplikowały sposób wyliczania ulgi oraz sprawiły, że u niektórych krwiodawców ulga może być niższa niż w poprzednich latach, a u innych wyższa.

Zgodnie z nowymi zasadami, 1 litr krwi nadal przeliczany jest na 130 zł. Inne kwoty ulgi dotyczą jednak oddanego osocza lub krwinek. 1 litr krwi odpowiada bowiem:

  • 3 litrom osocza
  • 2 donacjom krwinek płytkowych pobranych przy użyciu separatora komórkowego
  • 0,5 donacji krwinek białych pobranych przy użyciu separatora komórkowego
  • 2 jednostkom krwinek czerwonych pobranych przy użyciu separatora komórkowego

Oddzielne rekompensaty pieniężne dotyczą też dawców krwi, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza. Za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia należy się odliczenie od dochodu w wysokości 200 zł. 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom przeliczany jest na 350 zł. Wycenione również zostały same zabiegi uodpornienia. Pierwszy zabieg uprawnia do ulgi w wysokości 50 zł, a kolejne – 25 zł.

Ponadto, 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych mających rzadką grupę krwi albo 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia wyceniony został na 1 zł.

Powyższe zmiany miały dotyczyć rozliczenia podatku za 2017 rok (w 2018 roku), jednak projekt ustawy z dnia 6 lipca 2017 roku zakłada powrót do starych zasad rozliczania ulgi za oddaną krew. Jakie zasady ulgi będą więc obowiązywać w 2018 roku? Czas pokaże.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!