Spadek w rozliczeniu podatkowym
Podobnie jak w przypadku darowizny, obowiązek podatkowy może zaistnieć również w przypadku otrzymania spadku, który traktowany jest jako nieodpłatny przyrost majątku. Decyzja o wysokości podatku od spadku należy do właściwego urzędu skarbowego, który na podstawie przedłożonej przez podatnika deklaracji PIT wydaje stosowną decyzję. Podatnik w rozliczeniu rocznym jest bowiem zobligowany do przedstawienia szczegółowej informacji o uzyskanym spadku.
Informacje znajdujące się w rozliczeniu rocznym są dla organu podatkowego podstawą nie tylko do określenia wysokości podatku od spadku, ale też ewentualnego zwolnienia z obowiązku jego uiszczenia.
Spadek zwolniony z podatku
Spadek obłożony jest podatkiem, gdy jego wartość przekracza kwotę uznaną za wolną od podatku. Sam obowiązek podatkowy w związku z uzyskanym spadkiem powstaje:
- gdy uprawomocnieni się sądowe postanowienie o nabyciu spadku lub dziedziczeniu majątku,
- gdy podatnik poświadczy przed organem podatkowym fakt nabycia spadku.
Aby uzyskać zwolnienie od podatku w chwili nabycia spadku, którego wartość nie przekracza ustalonych przepisami limitów, należy zgłosić fakt organom podatkowym – czyli właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie powinno nastąpić na specjalnym formularzy SD-Z2, w którym przedstawia się szczegółowe informacje dotyczące wysokości spadku i jego pozyskania. W sytuacji gdy zgłoszenie nie zostanie przedłożone do urzędu skarbowego, spadkobierca nie będzie miał podstaw, by ubiegać się o zwolnienie od podatku.
Warto pamiętać: informacja o otrzymanym spadku powinna zostać przekazana do urzędu skarbowego do 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się postanowienia o uzyskaniu spadku. Gdy spadkobierca w tym okresie nie posiadał informacji o uzyskanym spadku, zgłoszenie może przekazać organom podatkowym do 6 miesięcy do chwili powiadomienia o nabyciu praw spadkowych.