Ulga budowlana – zwrot podatku VAT
Przepisy warunkujące zwrot podatku VAT za materiały budowlane obowiązywały tylko do końca 2013 roku. Od stycznia 2014 roku ulga budowlana została ograniczona, a zwrot podatku VAT za materiały budowlane zakupione przed wskazaną datą będzie można uzyskać do 5 lat od daty ich nabycia. Aby móc ubiegać się o zwrot podatku, trzeba potwierdzić termin zakupu terminowo wystawioną fakturą.
Zgodnie z nowymi przepisami ulga budowlana nie obejmuje materiałów zakupionych po 31 grudnia 2013 roku. Obecnie możliwość zwrotu VAT za materiały budowlane została zachowana w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych. Prawo do zwrotu VAT za lata kolejne mają zatem osoby do 36 roku życia, którym prawo to zostanie przedłużone po spełnieniu odpowiednich warunków. Ulga budowlana dotyczy tylko tych materiałów, które przed 2004 rokiem opodatkowane były 7-procentowym VAT-em, mimo że teraz właściwy im podatek to 23 procent.
Ulga budowlana – dla kogo?
Mimo że zwrot podatku następuje na tych samych zasadach związanych z poniesionymi wydatkami i wskazanymi limitami, nowe zasady sprawiają, że znacznie mniej podatników ma prawo, by ubiegać się o ulgę budowlaną przy składaniu zeznania podatkowego PIT.
O zwrot podatku mogą ubiegać się podatnicy, którzy zakupili materiały budowlane potrzebne w związku z:
- budową domu jednorodzinnego,
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne,
- przebudową w celu przystosowania budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne.
Od 2014 roku nie można już ubiegać się o zwrot VAT za zakup materiałów potrzebnych do remontu, a jedynie na inwestycje wymagające pozwolenia na budowę.
Istnieje również limit powierzchni nieruchomości. Wynosi on 75 m2 dla mieszkania i 100 m2 dla domu jednorodzinnego. Jeżeli budowana lub przebudowywana nieruchomość przekroczy te limity, nie będzie możliwe ubieganie się o zwrot podatku VAT. Dla rodzin, które wychowują co najmniej troje dzieci limity są większe i wynoszą 85 m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu jednorodzinnego.
Aby ubiegać się o zwrot podatku VAT, wymagana jest faktura zawierająca numer PKWiU towaru. Ulga budowlana pozwalająca na odliczenie VAT może być dokonywana w ramach pięcioletnich limitów, kiedy to podatnik może składać wnioski o zwrot wymienionego podatku. Okres pięcioletni przypadający na ulgę budowlaną wyznacza termin złożenia pierwszego wniosku o zwrot podatku.
Stara ulga budowlana
W latach 1997-2001 obowiązywała tzw. duża ulga budowlana, dzięki której możliwe było odliczenie od podatku wydatków przeznaczonych na przykład na budowę domu lub zakup gruntu pod budowę, zakup mieszkania, przystosowanie innego pomieszczenia do celów mieszkaniowych czy rozbudowę budynku na cele mieszkalne. Osoby, które nabyły prawa do tej ulgi przed jej zlikwidowaniem i które w poprzednich latach nie odliczyły od podatku całej przysługującej im kwoty, dlatego, że nie pozwoliła na to wysokość ich podatku dochodowego, mogą nadal korzystać z tej ulgi.
W celu skorzystania ze starej ulgi budowlanej należy wypełnić załącznik PIT/D do rocznej deklaracji PIT. Najprościej jest wykonać to korzystając z rozliczenia PIT przez internet za pomocą programu do PIT.