formularz pit-16a

PIT-16A (KARTA PODATKOWA)

formularz pit-16aPIT-16A – deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

To deklaracja składana przez podatników rozliczających się za pośrednictwem karty podatkowej. W deklaracji zawiera się informacje dotyczące odliczanej kwoty 7,75% podstawy opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, uiszczonych w poprzednim roku podatkowym.

Osoba rozliczająca się za pomocą PIT-16A nie może równocześnie korzystać z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, co dotyczy także innych przychodów, osiągniętych poza formą karty podatkowej. Niemożliwe jest wtedy ponadto rozliczenie się jako osoba wychowująca samotnie dziecko oraz skorzystanie z ulg i odliczeń (wyjątek to odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Sam podatek dochodowy w formie karty podatkowej podatnik płaci comiesięcznie bez wezwania (do 7. dnia miesiąca) – zgodnie z określoną wcześniej wartością, wynikającą z rodzaju dochodu. Decyzja o wysokości podatku wydawana jest przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego – po uprzednim złożeniu przez podatnika formularza PIT-16 (do 20 stycznia danego roku).

Termin złożenia: 31 styczeń

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!