PIT-16A (KARTA PODATKOWA)

formularz pit-16aPIT-16A – deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

To deklaracja składana przez podatników rozliczających się za pośrednictwem karty podatkowej. W deklaracji zawiera się informacje dotyczące odliczanej kwoty 7,75% podstawy opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, uiszczonych w poprzednim roku podatkowym.

Osoba rozliczająca się za pomocą PIT-16A nie może równocześnie korzystać z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, co dotyczy także innych przychodów, osiągniętych poza formą karty podatkowej. Niemożliwe jest wtedy ponadto rozliczenie się jako osoba wychowująca samotnie dziecko oraz skorzystanie z ulg i odliczeń (wyjątek to odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Sam podatek dochodowy w formie karty podatkowej podatnik płaci comiesięcznie bez wezwania (do 7. dnia miesiąca) – zgodnie z określoną wcześniej wartością, wynikającą z rodzaju dochodu. Decyzja o wysokości podatku wydawana jest przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego – po uprzednim złożeniu przez podatnika formularza PIT-16 (do 20 stycznia danego roku).

Termin złożenia: 31 styczeń

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.