formularz pit-16a

PIT-16A (KARTA PODATKOWA)

formularz pit-16aPIT-16A – deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

To deklaracja składana przez podatników rozliczających się za pośrednictwem karty podatkowej. W deklaracji zawiera się informacje dotyczące odliczanej kwoty 7,75% podstawy opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, uiszczonych w poprzednim roku podatkowym.

Osoba rozliczająca się za pomocą PIT-16A nie może równocześnie korzystać z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, co dotyczy także innych przychodów, osiągniętych poza formą karty podatkowej. Niemożliwe jest wtedy ponadto rozliczenie się jako osoba wychowująca samotnie dziecko oraz skorzystanie z ulg i odliczeń (wyjątek to odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Sam podatek dochodowy w formie karty podatkowej podatnik płaci comiesięcznie bez wezwania (do 7. dnia miesiąca) – zgodnie z określoną wcześniej wartością, wynikającą z rodzaju dochodu. Decyzja o wysokości podatku wydawana jest przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego – po uprzednim złożeniu przez podatnika formularza PIT-16 (do 20 stycznia danego roku).

Termin złożenia: 31 styczeń

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!