Ulga na dojazd do pracy  2023 (PIT za 2022)

W rozliczeniu za rok 2022 można skorzystać z ulgi na dojazd do pracy. Takie odliczenie od podatku umożliwia zmniejszenie podstawy opodatkowania, gdyż koszty dojazdu do pracy stanowią  koszty uzyskania przychodu. Ich wysokość uzależniona jest od tego, czy podatnik mieszka i pracuje w tej samem miejscowości, czy musi dojeżdżać do pracy poza miejsce swojego zamieszkania. Wpływ na wysokość tej kwoty ma również fakt pracy u jednego lub kilku pracodawców.

W tym roku w ramach ulgi na dojazd do pracy możemy odliczyć: 

  • 3000 zł (250 zł miesięcznie) dla pracownika miejscowego, czyli osoby, która pracuje w miejscowości swojego zamieszkania. Limit ten zwiększa się w przypadku osób podsiadających dwa lub więcej stosunków pracy do 4500 zł. 
  • 3600 zł (300 zł miesięcznie) dla pracownika, który dojeżdża do pracy z innej miejscowości. Jeśli pracownik podsiada minimum dwa stosunki pracy, a nie otrzymuje dodatku za rozłąkę, może skorzystać z odliczenia na kwotę 5400 zł. 

Aby skorzystać z podwyższonych limitów ulgi na dojazd do pracy należy zadbać o odpowiednie udokumentowanie poniesionych kosztów, może to być na przykład okresowy bilet imienny. Podczas składnia deklaracji podatkowej należy samodzielnie wpisać odpowiednie kwoty w sekcji E w formularzu PIT-36 lub sekcji D formularza PIT-37. 

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia: 

Alivia juz od ponad 12 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654

Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!