formularz pit-op

PIT-OP dla emerytów i rencistów – 1,5% podatku szybko i prosto

Do niedawna emeryci i renciści, którzy chcieli przekazać 1,5% podatku na wybraną organizację, musieli złożyć formularz PIT-37. Od marca 2017 roku jest to prostsze – wystarczy wypełnić oświadczenie PIT-OP.

PIT-OP jest przeznaczony dla osób, które otrzymały od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A. Osoby takie nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego, jeśli jednak nie złożą żadnego druku, całość ich podatku trafi do Skarbu Państwa.

Każdego roku coraz więcej osób decyduje się jednak na skorzystanie z możliwości przekazania 1% swojego podatku do organizacji pożytku publicznego i tym samym wsparcie potrzebujących. Do niedawna emeryci i renciści w takim wypadku musieli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-37. Ministerstwo Finansów postanowiło jednak uprościć formalności i obecnie wystarczy oświadczenie na druku PIT-OP.

Na druku PIT-OP należy podać numer KRS organizacji, do której powinna trafić kwota 1% podatku oraz ewentualnie cel szczegółowy, w którym określamy w jaki sposób organizacja powinna spożytkować przekazaną kwotę.

PIT-OP należy dostarczyć do urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Można złożyć ten druk drogą tradycyjną, czyli osobiście lub pocztą, albo przez internet.

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia: 

Alivia juz od ponad 12 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654

Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!