PIT-OP dla emerytów i rencistów – 1% podatku szybko i prosto

formularz pit-op

Do niedawna emeryci i renciści, którzy chcieli przekazać 1% podatku na wybraną organizację, musieli złożyć formularz PIT-37. Od marca 2017 roku jest to prostsze – wystarczy wypełnić oświadczenie PIT-OP.

PIT-OP jest przeznaczony dla osób, które otrzymały od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A. Osoby takie nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego, jeśli jednak nie złożą żadnego druku, całość ich podatku trafi do Skarbu Państwa.

Każdego roku coraz więcej osób decyduje się jednak na skorzystanie z możliwości przekazania 1% swojego podatku do organizacji pożytku publicznego i tym samym wsparcie potrzebujących. Do niedawna emeryci i renciści w takim wypadku musieli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-37. Ministerstwo Finansów postanowiło jednak uprościć formalności i obecnie wystarczy oświadczenie na druku PIT-OP.

Na druku PIT-OP należy podać numer KRS organizacji, do której powinna trafić kwota 1% podatku oraz ewentualnie cel szczegółowy, w którym określamy w jaki sposób organizacja powinna spożytkować przekazaną kwotę.

PIT-OP należy dostarczyć do urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Można złożyć ten druk drogą tradycyjną, czyli osobiście lub pocztą, albo przez internet.

pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.