blok mieszkalny

Pytanie od podatnika: Rozliczenie najmu mieszkania ryczałtem

„Rozliczam najem mieszkania ryczałtem i nie wiem, czy mogę wpisać zapłacony już w styczniu podatek za miesiąc grudzień. Jeżeli nie, i wyjdzie niedopłata, to czy mam informować US o zapłaconym podatku w styczniu. Czy lepiej, na przyszłość, zapłacić taki podatek jeszcze w grudniu?”

Z zasady podatek od przychodu z tytułu wynajmu mieszkania opłacany w formie ryczałtu naliczać i płacić należy do 20-tego dnia miesiąca (jeśli rozliczamy miesięcznie a nie kwartalnie) następującego po miesiącu, którego dotyczy. Podatek za grudzień należy zapłacić do końca stycznia roku następnego a więc w tym samym terminie, w którym należy złożyć PIT-28. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zapłacić podatek za grudzień jeszcze w grudniu. W PIT-28 podatek za grudzień wychodzi jako tzw. “wynikowy” czyli do zapłacenia.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!