Pytanie od podatnika: Rozliczenie najmu mieszkania ryczałtem

blok mieszkalny

“Rozliczam najem mieszkania ryczałtem i nie wiem, czy mogę wpisać zapłacony już w styczniu podatek za miesiąc grudzień. Jeżeli nie, i wyjdzie niedopłata, to czy mam informować US o zapłaconym podatku w styczniu. Czy lepiej, na przyszłość, zapłacić taki podatek jeszcze w grudniu?”

Z zasady podatek od przychodu z tytułu wynajmu mieszkania opłacany w formie ryczałtu naliczać i płacić należy do 20-tego dnia miesiąca (jeśli rozliczamy miesięcznie a nie kwartalnie) następującego po miesiącu, którego dotyczy. Podatek za grudzień należy zapłacić do końca stycznia roku następnego a więc w tym samym terminie, w którym należy złożyć PIT-28. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zapłacić podatek za grudzień jeszcze w grudniu. W PIT-28 podatek za grudzień wychodzi jako tzw. “wynikowy” czyli do zapłacenia.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.