formularz pit-28

Jaki załącznik dodać do PIT-28?

formularz pit-28PIT-28 dotyczy przychodów rozliczanych na zasadach ryczałtu. Osoby, które wybrały taką formę rozliczenia podatku muszą dodatkowo wypełnić załącznik PIT-28/A lub PIT-28/B. Mogą też skorzystać z niektórych ulg na załączniku PIT/O lub PIT/D.

Załącznik PIT-28/A

Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze

Załącznik ten powinny dodać zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby które prywatnie np. wynajmowały mieszkanie.

Załącznik PIT-28/B

Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych

Przeznaczony jest dla osób rozliczających przychody ze spółki cywilnej lub spółki jawnej.

Załącznik PIT/O

Na załączniku PIT/O ryczałtowcy mogą wykazać odliczenia od dochodu, czyli między innymi ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną, darowizny. Nie mogą natomiast skorzystać z ulgi na dzieci, która jest ulgą od podatku.

Załącznik PIT/D

Załącznik PIT/D służy do wykazania wydatków na cele mieszkaniowe. Obecnie nie istnieją żadne ulgi z tego tytułu, mogą jednak wciąż korzystać z nich osoby, które nabyły do nich prawa przed ich likwidacją.

Formularz PIT-28, wraz z załącznikiem PIT-28A, PIT-28B, PIT/O lub PIT/D można rozliczyć przez internet.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!