Jak wypełnić PIT-37 gdy żona nie pracuje?

formularz pit37Z rozliczenia PIT wspólnie z żoną może skorzystać podatnik, który był w związku małżeńskim przez cały rok oraz przez cały ten okres posiadał wspólność majątkową.

Wspólne rozliczenie, w przypadku kiedy żona nie pracuje jest bardzo korzystne. Małżonkowie zyskają dzięki temu co najmniej 556 zł. Tyle zwrotu otrzymają, jeżeli pracujący małżonek nie przekroczył progu podatkowego (dochód poniżej 85 528 zł). Im wyższy dochód męża, tym większy zwrot podatku. Przykładowo, jeżeli dochód wyniósł ok. 100 000 zł, zwrot wyniesie ok. 900 zł. Przy dochodzie ok. 120 000 zł, zysk wyniesie ok. 3100 zł.

Aby rozliczyć się wspólnie z żoną, w części “wybór sposobu opodatkowania” należy zaznaczyć kwadrat 2 (“wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy”). Kwadrat 3 (“wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy”) przeznaczony jest dla podatników rozliczających się ze zmarłym małżonkiem.

Następnie, w części B, podajemy dane identyfikacyjne swoje oraz żony. Część C służy natomiast do wykazania dochodów swoich i małżonka. Jeśli żona nie pracuje i nie uzyskała żadnych dochodów, w jej części, w wierszu “razem” wpisujemy po prostu zera.

Przeczytaj też: jak krok po kroku rozliczyć PIT-37

Obejrzyj film przedstawiający jak wypełnić PIT-37 z niepracującą żoną lub dowiedz się więcej o rozliczeniu PITu online.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.