Kwota wolna od podatku – sprawdź czy skorzystasz na zmianie przepisów 2023 (PIT za 2022)

Każdego roku podatnicy rozliczający się za pośrednictwem PIT-37 i PIT-36 ujmują w swoim rozliczeniu kwotę wolną od podatku. Skorzystać z niej mogą wyłącznie osoby rozliczające się na zasadach ogólnych. Nie przysługuje ona zatem m.in. przedsiębiorcom, którzy jako sposób rozliczenia wybrali podatek liniowy, ryczałt czy kartę podatkową.

Kwotę wolną od podatku stosuje się do obniżenia podatku, wyliczonego od podstawy opodatkowania, ale przed uwzględnienie należnych nam ulg, to znaczy przed odjęciem składek na ubezpieczenie zdrowotne, ulgi prorodzinnej oraz abolicyjnej. 

W rozliczeniach za rok 2022, które każdy podatnik jest zobligowany złożyć w terminie od 15 kwietnia do 2 maja 2023 roku, obowiązuje kwota wolna od podatku w wysokości aż 30 000 zł. To znaczna zmiana, bo warto pamiętać, że we wcześniejszych latach kwota wolna od podatku wynosiła 8 000 zł.  Oznacza to, że osoby, które w roku 2022 zarobiły do 30 000 zł nie zapłacą podatku w ogóle. Nie zwalnia ich to jednak z obowiązku złożenia deklaracji PIT. 

Progi podatkowe w rozliczeniu za rok 2022: 

  • Równo lub poniżej 30 tys. zł – zerowa stawka podatku PIT – 0%
  • Do 120 tys. zł – pierwszy próg podatkowy – 12% 
  • Powyżej 120 tys. zł – drugi próg podatkowy – 32%. 

Realna kwota wolna od podatku zależy od tego, jakie dochody wykażemy w naszej deklaracji oraz z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać. Warto sprawdzić nowe ulgi podatkowe. 

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia: 

Alivia juz od ponad 12 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654

Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2023 (PIT za 2022)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2023 (PIT za 2022)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2022 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!