Czy korzystnie jest rozliczać się z małżonkiem i w jakiej sytuacji zdecydować się na takie rozwiązanie?

Na rozliczenie wspólnie z małżonkiem mogą zdecydować się podatnicy, którzy posiadali wspólność majątkową przez cały poprzedni rok.

Jak lepiej rozliczać PIT – razem czy osobno?

małżonkowieTo, czy wspólne rozliczenie podatkowe małżonków jest korzystne zależy od wysokości ich zarobków, które warunkują wysokość stawki opodatkowania. Ponieważ podatek przy wspólnym rozliczeniu wylicza się na zasadzie podwójnej wysokości podatku od połowy sumy dochodów małżonków, najlepiej decydować się na tą formę rozliczenia, gdy jedna ze stron osiąga przychody zmuszające do zmiany stawki opodatkowania z 18% na 32%. Wspólne rozliczenie jest również korzystne dla małżeństw, w których jedna ze stron nie uzyskała dochodów w danym roku rozliczeniowym, zaś dochód drugiej strony nie zmusza do zmiany wysokości stawki opodatkowania.

Zatem, wspólne rozliczenie podatkowe będzie korzystne, gdy łączny dochód małżonków nie będzie wymagał opodatkowania zgodnie z wyższą stawką, czyli 32%. Trzeba jednocześnie pamiętać, że wpływ na kwoty, o których mowa, mają uwzględniane ulgi i odliczenia.

Przeczytaj też: Jak wypełnić PIT-37 gdy żona nie pracuje

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.