norwegia

Jak rozliczyć dochody z pracy w Norwegii?

norwegiaRozliczenie dochodów z pracy za granicą często sprawia Polakom problemy. Który formularz PIT wybrać, jak uniknąć podwójnego opodatkowania, czy każdy obywatel Polski musi się rozliczać w Polsce i jeśli nie, to kto nie musi? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Przepisy przewidują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metodę proporcjonalnego odliczenia oraz metodę wyłączenia z progresją. To, którą metodę należy zastosować przy swoim rozliczeniu PIT zależy od tego, w jakim państwie został uzyskany dochód. Norwegia należy do państw, dla których odpowiednia jest metoda wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochód uzyskany w Norwegii jest wyłączony z opodatkowania w Polsce.

Czy każdy obywatel Polski musi składać PIT w Polsce?

Jeżeli dochody były uzyskiwane tylko w Norwegii, nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce. W takim wypadku należy rozliczyć się jedynie w Norwegii. Rozliczenie w tym kraju jest prostsze niż w Polsce. Większość danych uzupełnia sam urząd skarbowy, po czym przesyła do podatnika wstępnie wypełnione zeznanie (selvangivelse), które podatnik musi jedynie sprawdzić pod kątem ewentualnych błędów. Jeżeli podatnik zauważy jakiś błąd lub wszystko będzie w porządku, ale będzie chciał skorzystać z ulgi, których urząd skarbowy nie bierze pod uwagę, w takim wypadku powinien złożyć zeznanie samodzielnie (do końca kwietnia w wersji papierowej lub do końca maja w wersji elektronicznej).

Osoby, które pracowały i w Norwegii, i w Polsce powinny złożyć deklarację PIT również do polskiego urzędu skarbowego jeżeli mają status polskiego rezydenta podatkowego. Zgodnie z przepisami polskim rezydentem podatkowym jest osoba, która ma na terenie Polski tzw. centrum interesów osobistych albo gospodarczych lub przebywa na terenie kraju co najmniej 183 dni w roku podatkowym.

Który formularz PIT wybrać?

Odpowiednim formularzem do wykazania dochodów uzyskanych z pracy za granicą jest formularz PIT-36. Należy złożyć go łącznie z załącznikiem PIT/ZG. W załączniku PIT/ZG należy wykazać dochód z zagranicy przeliczony na złote. Przy przeliczaniu należy wziąć pod uwagę średni kurs koron norweskich ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, jaki był aktualny ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty. W załączniku tym należy wypełnić Część C.1 – Dochody i podatek rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-36, kolumny opisane jako „Dochód, o którym mowa w art. 27 ust. 8 ustawy”.

W formularzu PIT-36 należy wykazać zarówno dochody z Polski, jak i z zagranicy. Znaczy to, że jeśli w Polsce pracowałeś na umowie o pracę, umowie zlecenie lub innej, z których dochody zwykle wykazuje się na PIT-37, tym razem powinieneś wykazać je na PIT-36.

Praca w Norwegii a zwrot podatku

Ponieważ dochody z pracy w Norwegii rozliczane są metodą wyłączenia z progresją, nie ma możliwości skorzystania w Polsce z ulgi abolicyjnej i otrzymania zwrotu podatku od polskiego urzędu skarbowego.

Jest jednak możliwość skorzystania z pewnych ulg w Norwegii. Należy do nich przede wszystkim ulga standardowa dla pracowników zagranicznych, która wynosi 10% dochodu brutto (jednak nie więcej niż 40 000 NOK). Ponadto, w Norwegii istnieje również ulga za dojazd do pracy, z której mogą skorzystać osoby, które nie korzystają z ulgi standardowej dla pracowników zagranicznych. Warto zatem sprawdzić, która ulga będzie bardziej korzystna. Rodzice dzieci poniżej 12. roku życia mogą otrzymać zwrot podatku z tytułu wydatków poniesionych na opiekę nad dzieckiem.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!