allegro

Jak rozliczyć sprzedaż na Allegro

allegroWielu osobom, nie prowadzącym działalności gospodarczej, zdarza się od czasu do czasu sprzedać coś na Allegro, Gumtree, OLX, czy eBay. Czy trzeba płacić podatek od takiej sprzedaży i jeśli tak, w jaki sposób rozliczyć PIT? W poniższym artykule rozwiejemy te wątpliwości.

Kto nie musi zapłacić podatku od sprzedaży w internecie

Podatku nie muszą płacić osoby, które sprzedały produkt po 6 miesiącach od jego nabycia. Okres 6 miesięcy liczony jest od końca miesiąca, w którym dana rzecz została nabyta. Jeśli zatem, sprzedawca kupił albo otrzymał dany przedmiot, przykładowo 15 stycznia, nie zapłaci podatku, jeśli sprzeda go 1 sierpnia lub później.

Nie ma znaczenia, czy sprzedawany przedmiot będzie nowy czy używany ani za jaką kwotę zostanie sprzedany.

Kto musi zapłacić podatek od sprzedaży w internecie

Podatek należy zapłacić od przedmiotów sprzedanych w ciągu 6 miesięcy od ich nabycia.

Jak rozliczyć PIT od sprzedaży w internecie

Sprzedaż na Allegro, Gumtree albo innym miejscu w internecie należy rozliczyć na formularzu PIT-36 i złożyć go do 30 kwietnia następującego po roku, w którym uzyskany został przychód. Przychód ze sprzedaży w 2014 roku należy zatem rozliczyć do 30 kwietnia 2015 roku, a przedmiot sprzedany, przykładowo w lutym 2015 roku – dopiero na początku 2016 roku.

Przychód ze sprzedaży należy wykazać w wierszu „inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7„. Przychód jest to cena, za jaką przedmiot został sprzedany. Jako koszt uzyskania przychodu można natomiast wpisać wszystkie koszty, jakie zostały poniesione w związku ze sprzedażą, na przykład koszt wystawienia produktu na Allegro, prowizje od sprzedaży, koszt przesyłki (jeśli został poniesiony przez sprzedającego), koszt zakupu przedmiotu. W polu „należna zaliczka” nic się nie wpisuje, ponieważ nie ma obowiązku odprowadzania w trakcie roku zaliczki na podatek od sprzedaży przez internet. Podatek od sprzedaży liczy się zgodnie ze skalą podatkową, zatem przeważnie wynosi 18% od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania).

Należy wiedzieć, że PIT-36 należy wypełnić również wtedy, kiedy dochód ze sprzedaży wyniósł 0 zł lub nastąpiła strata (na przykład przedmiot został sprzedany za mniejszą kwotę niż kwota zakupu). W takim wypadku sprzedawca nie zapłaci podatku, ale sprzedaż wykazać trzeba.

Uwaga: jeżeli oprócz sprzedaży w internecie uzyskałeś również dochód z umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło, nie składasz PIT-37 tak jak zwykle. W takim przypadku zarówno dochód ze sprzedaży, jak i z pracy należy wykazać na jednym formularzu PIT-36.

Najprostszym sposobem na wypełnienie PIT-36 jest wykonanie tego przez internet. Udostępniamy na naszej stronie bezpłatny program, który ułatwia i przyspiesza tę czynność.

Kiedy sprzedaż w internecie jest działalnością gospodarczą

Wielu sprzedawców nie zdaje sobie sprawy, że aby sprzedawać legalnie, powinni założyć działalność gospodarczą. Zgodnie z przepisami, sprzedaż jest traktowana jako działalność gospodarcza, jeżeli ma charakter ciągły i zorganizowany i jest prowadzona w celu uzyskania zysku. Za działalność nie zostanie zatem uznana sprzedaż od czasu do czasu prywatnych rzeczy albo coroczne pozbywanie się nieudanych prezentów świątecznych. Ciągła sprzedaż biżuterii własnej roboty, jest już jednak działalnością gospodarczą. Podobnie, regularna sprzedaż, na przykład używanych książek, kupowanych wcześniej z myślą o sprzedaży, również jest działalnością gospodarczą.

Niestety, polskie przepisy są krzywdzące dla wielu sprzedawców ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Niezależnie od wysokości dochodu, prowadzący działalność ma obowiązek przekazywania co miesiąc składek na ubezpieczenia co oznacza wydatek w wysokości co najmniej kilkuset złotych. Osoba, która przykładowo, wyrabia własną biżuterię i co miesiąc wystawia ją na Allegro zarabiając kilkadziesiąt złotych, nie może robić tego bez zarejestrowania działalności gospodarczej. Jeśli jednak zarejestruje działalność, będzie uzyskiwać straty i dokładać do „biznesu”.

Podatek od zakupu w internecie

Przy okazji chcemy wspomnieć, że w niektórych przypadkach również kupujący może mieć obowiązek zapłaty podatku. Dotyczy to przedmiotów zakupionych za więcej niż 1000 zł. Nabywca ma obowiązek zapłaty od takiego zakupu podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2%. Podatek należy rozliczyć na druku PCC-3, który należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia zakupu. Oczywiście mowa o zakupie przedmiotu od osoby prywatnej, od której nie otrzymamy paragonu ani faktury.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!