Jak rozliczyć sprzedaż na Allegro

allegroWielu osobom, nie prowadzącym działalności gospodarczej, zdarza się od czasu do czasu sprzedać coś na Allegro, Gumtree, OLX, czy eBay. Czy trzeba płacić podatek od takiej sprzedaży i jeśli tak, w jaki sposób rozliczyć PIT? W poniższym artykule rozwiejemy te wątpliwości.

Kto nie musi zapłacić podatku od sprzedaży w internecie

Podatku nie muszą płacić osoby, które sprzedały produkt po 6 miesiącach od jego nabycia. Okres 6 miesięcy liczony jest od końca miesiąca, w którym dana rzecz została nabyta. Jeśli zatem, sprzedawca kupił albo otrzymał dany przedmiot, przykładowo 15 stycznia, nie zapłaci podatku, jeśli sprzeda go 1 sierpnia lub później.

Nie ma znaczenia, czy sprzedawany przedmiot będzie nowy czy używany ani za jaką kwotę zostanie sprzedany.

Kto musi zapłacić podatek od sprzedaży w internecie

Podatek należy zapłacić od przedmiotów sprzedanych w ciągu 6 miesięcy od ich nabycia.

Jak rozliczyć PIT od sprzedaży w internecie

Sprzedaż na Allegro, Gumtree albo innym miejscu w internecie należy rozliczyć na formularzu PIT-36 i złożyć go do 30 kwietnia następującego po roku, w którym uzyskany został przychód. Przychód ze sprzedaży w 2014 roku należy zatem rozliczyć do 30 kwietnia 2015 roku, a przedmiot sprzedany, przykładowo w lutym 2015 roku – dopiero na początku 2016 roku.

Przychód ze sprzedaży należy wykazać w wierszu “inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7“. Przychód jest to cena, za jaką przedmiot został sprzedany. Jako koszt uzyskania przychodu można natomiast wpisać wszystkie koszty, jakie zostały poniesione w związku ze sprzedażą, na przykład koszt wystawienia produktu na Allegro, prowizje od sprzedaży, koszt przesyłki (jeśli został poniesiony przez sprzedającego), koszt zakupu przedmiotu. W polu “należna zaliczka” nic się nie wpisuje, ponieważ nie ma obowiązku odprowadzania w trakcie roku zaliczki na podatek od sprzedaży przez internet. Podatek od sprzedaży liczy się zgodnie ze skalą podatkową, zatem przeważnie wynosi 18% od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania).

Należy wiedzieć, że PIT-36 należy wypełnić również wtedy, kiedy dochód ze sprzedaży wyniósł 0 zł lub nastąpiła strata (na przykład przedmiot został sprzedany za mniejszą kwotę niż kwota zakupu). W takim wypadku sprzedawca nie zapłaci podatku, ale sprzedaż wykazać trzeba.

Uwaga: jeżeli oprócz sprzedaży w internecie uzyskałeś również dochód z umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło, nie składasz PIT-37 tak jak zwykle. W takim przypadku zarówno dochód ze sprzedaży, jak i z pracy należy wykazać na jednym formularzu PIT-36.

Najprostszym sposobem na wypełnienie PIT-36 jest wykonanie tego przez internet. Udostępniamy na naszej stronie bezpłatny program, który ułatwia i przyspiesza tę czynność.

Kiedy sprzedaż w internecie jest działalnością gospodarczą

Wielu sprzedawców nie zdaje sobie sprawy, że aby sprzedawać legalnie, powinni założyć działalność gospodarczą. Zgodnie z przepisami, sprzedaż jest traktowana jako działalność gospodarcza, jeżeli ma charakter ciągły i zorganizowany i jest prowadzona w celu uzyskania zysku. Za działalność nie zostanie zatem uznana sprzedaż od czasu do czasu prywatnych rzeczy albo coroczne pozbywanie się nieudanych prezentów świątecznych. Ciągła sprzedaż biżuterii własnej roboty, jest już jednak działalnością gospodarczą. Podobnie, regularna sprzedaż, na przykład używanych książek, kupowanych wcześniej z myślą o sprzedaży, również jest działalnością gospodarczą.

Niestety, polskie przepisy są krzywdzące dla wielu sprzedawców ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Niezależnie od wysokości dochodu, prowadzący działalność ma obowiązek przekazywania co miesiąc składek na ubezpieczenia co oznacza wydatek w wysokości co najmniej kilkuset złotych. Osoba, która przykładowo, wyrabia własną biżuterię i co miesiąc wystawia ją na Allegro zarabiając kilkadziesiąt złotych, nie może robić tego bez zarejestrowania działalności gospodarczej. Jeśli jednak zarejestruje działalność, będzie uzyskiwać straty i dokładać do “biznesu”.

Podatek od zakupu w internecie

Przy okazji chcemy wspomnieć, że w niektórych przypadkach również kupujący może mieć obowiązek zapłaty podatku. Dotyczy to przedmiotów zakupionych za więcej niż 1000 zł. Nabywca ma obowiązek zapłaty od takiego zakupu podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2%. Podatek należy rozliczyć na druku PCC-3, który należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia zakupu. Oczywiście mowa o zakupie przedmiotu od osoby prywatnej, od której nie otrzymamy paragonu ani faktury.

pobierz program do rozliczenia pit

5 komentarzy

  1. Kurcze, nie wiedziałem że są takie przepisy. Dwa lata temu sprzedałem trochę na Allegro i gumtree i nie zapłaciłem żadnego podatku. Mam nadzieje,że mnie nie wsadzą do więzienia ;)

  2. Czy to allegro, czy olx…nie ma znaczenia, faktycznie trzeba sie rozliczyć, ale gdyby nie pani anita podgórska i jej biuro w gdynii to do dziś nie wiedziałbym, że muszę to zrobić
    co za kraj… nic nie da człowiekowi na spokojnie zarobić, tylko ciągle wszędzie wołają pieniądze
    w innych krajach nie ma takiego gnębienia człowieka.. ;/

  3. Bardzo rzeczowe informacje. właśnie piszę o tym, że warto posprzątać w domu i posprzedawać zalegające nam rzeczy, które nam się juz nie przydadzą, takie informacje też się przydadzą.

  4. te podatki od tego że ktoś jednorazowo coś sprzeda czy kupi to żenua , państwo w niczym nie pomaga żeby osiągnąć dane dobro np sam pracuje na kupno samochodu, odprowadzam podatki od pensjii i jeszcze od tego samochodu jak sprzedam czy kupię, tak tylko w żąl PL. :-(, chyba że ktos ma firmę która sprzedaje na all no to co innego.

  5. ogier, dokładnie :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.