Rozliczenia PIT

rozliczenie pit 2012 w roku 2013Rozliczenie PIT obowiązkiem podatnika

Osoby, które w danym roku osiągnęły przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zobligowane są do terminowego złożenia rocznego zeznania podatkowego. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych powinni przekazać rozliczenie PIT do 30 kwietnia, natomiast podatnicy osiągający przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym do 31 stycznia. Deklarację PIT należy złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Zeznanie podatkowe informacją dla Urzędu Skarbowego

Zeznania podatkowe mają na celu dostarczenie organom podatkowym informacji wynikających z obowiązku podatkowego, którym objęte są osoby uzyskujące przychody opodatkowane. Zgodnie z obowiązującą ustawą nie tylko przychody winny zostać wykazane w deklaracji podatkowej, ale też poniesione przez podatnika straty w danym roku rozliczeniowym. Wśród istotnych informacji nie może też zabraknąć podsumowania wypłacanych w roku rozliczeniowym kwot zaliczek na podatek, co jest zwykle obowiązkiem płatników, przedsiębiorców i zakładów pracy.

Aby w pełni rozliczyć się z przychodów osiągniętych w danym roku, trzeba przede wszystkim poprawnie wypełnić właściwy formularz PIT, pamiętając, by sprawdzić obowiązujące w danym roku przepisy. Poprawne wypełnienie zeznania jest łatwiejsze przy rozliczaniu PIT przez internet.

Obowiązek podatkowy

Obowiązkiem podatkowym określa się zaistnienie zdarzenia, które zgodnie z ustawą, wiąże się z koniecznością uiszczenia określonego świadczenia pieniężnego. Zarówno zdarzenia, jak i związany z nim podatek, określa ustawa podatkowa.

Świadczenie pieniężne w formie podatku dochodowego może wynikać z różnych zdarzeń:

  • uzyskania dochodu,
  • zbycia nieruchomości,
  • otrzymania spadku.

Obowiązek podatkowy wymaga od podatnika terminowego składania deklaracji PIT w urzędzie skarbowym. Jednak konieczność zapłaty podatku następuje dopiero w momencie pojawiania się zobowiązania podatkowego.

Tagi:
pobierz program do rozliczenia pit

3 komentarze

  1. nareszcie strona gdzie wszystko jest opisane co i jak bo nigdzie prawie tego nie ma….

  2. Jaki PIT dla bezrobotnego bez prawa do zasiłku??

  3. jak ktoś nie ma w roku żadnych przychodów z tytułu pracy to nie musi w sumie wypełniać pitu TAK MI NIE RAZ MÓWILI W URZĘDZIE SKARBOWYM WIĘC WIEM ŻE TO PRAWDA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.