Zerowe dochody a deklaracja PIT

Zerowe dochody a deklaracja PIT

Roczne rozliczenie PIT dotyczy wszystkich osób, które osiągnęły przychody w danym roku podatkowym. Jest jednak szereg dochodów, których w deklaracji rocznej nie trzeba wykazywać. Artykuł 21 o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera listę przychodów niewywołujących powstania obowiązku podatkowego. Są to np. odszkodowania, alimenty czy świadczenia rodzinne.

Nie ma również obowiązku składania deklaracji zerowej. Dotyczy to przypadku, gdy podatnik w danym roku rozliczeniowym nie prowadzi działalności zarobkowej. Tym samym nie posiada umowy o pracę i nie uzyskuje dochodu z innych źródeł. Dzieje się tak nawet w sytuacji, gdy podatnik w latach wcześniejszych uzyskiwał dochody.

Warto jednak przemyśleć złożenie deklaracji o zerowych dochodach by uniknąć wezwania do wyjaśnień w urzędzie skarbowym lub gdy chce się otrzymać zaświadczenie o braku dochodów w danym roku.

Sytuacja ta wygląd odmiennie w przykładu osób prowadzących działalność gospodarczą. Gdy taka osoba nie osiągnęła żadnego dochodu w roku rozliczeniowym wciąż musi złożyć deklarację zerową. W deklaracji należy wtedy podać zera w miejscach na podanie wysokości przychodu. Zerowe deklaracje muszą składać również osoby, które zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!