dziecko

Jaka kwota należy się na odliczenie na dziecko zgodnie z przepisami dotyczącymi ulgi rodzinnej?

dzieckoWypełniając deklarację podatkową, zawsze należy pamiętać o sprawdzeniu aktualnych na danych rok przepisów w zakresie ulg i odliczeń. Nieznajomość obowiązujących zasad i limitów przysługujących w ramach ulgi prorodzinnej może prowadzić do błędnego wypełnienia deklaracji PIT, co wiążę się z kolei z koniecznością sporządzenia korekty.

W 2013 roku zmianie ulegają przepisy regulujące stosowanie ulgi rodzinnej, gdzie istotne znacznie będą miały dwa czynniki – ilość dzieci oraz wskazane przepisami limity:

  • osoby wychowujące jedno dziecko – wartość odliczenia na miesiąc wynosi 92,67 zł, przy czym konieczne jest tu dokładne obliczenie wysokości uzyskiwanych w ciągu roku zarobków,
  • osoby wychowujące dwoje dzieci – zasady nie ulegają zamianie, stąd na każde dziecko w skali roku przypada 1 112,04 zł, natomiast miesięcznie 92,67 zł. Końcowa suma musi być przeliczana zawsze względem dwojga dzieci,
  • osoby wychowujące troje i więcej dzieci – na każde dziecko rocznie przysługuje limit w przedziale od 1112,04 do 2224,08 zł, zaś miesięcznie 92,67 zł do 185,34 zł. W przypadku dziecka trzeciego limit wynosi 139,05 zł miesięcznie, co za rok daje 1668,6 zł.

Istotne znacznie przy obliczaniu ulgi rodzinnej ma również to, czy osoba posiadająca dziecko lub dzieci:

  • pozostaje w związku małżeńskim – dochody nie mogą przekroczyć 112 000 zł,
  • nie pozostaje w związku małżeńskim – dochody nie mogą przekroczyć 56 000 zł,
  • samotnie wychowuje – dochody nie mogą przekroczyć 112 000 zł.

Uwaga: Artykuł został opublikowany w 2013 roku. Przeczytaj o aktualnych stawkach ulgi.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2023 (PIT za 2022)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2023 (PIT za 2022)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2022 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!