narzędzia do remontu

PIT – Ulga remontowa

narzędzia do remontuPod pojęciem „ulga remontowa” czasem jest rozumiany zwrot podatku VAT a czasem zlikwidowana już w 2005 roku możliwość odliczenia wydatków na remont od podatku dochodowego. Nie należy tych dwóch ulg mylić.

Ulga remontowa – zwrot podatku VAT

Ulga remontowa umożliwiała zwrot części wydatków poniesionych na materiały budowlane. Zwrotowi podlegała różnica między kwotą wynikającą ze stawki VAT 23% a kwotą wynikającą ze stawki 8%. Piszemy jednak w czasie przeszłym, ponieważ od początku 2014 roku ulga remontowa w takiej postaci już nie obowiązuje. Obecnie można skorzystać z ulgi remontowej na starych zasadach jedynie zgodnie z prawem nabytym. Znaczy to, że osoby, które zakupiły materiały budowlane najpóźniej 31 grudnia 2013 roku wciąż (do 2018 roku) mogą ubiegać się o zwrot podatku. W tym celu powinny wypełnić druk VZM-1.

Nowe zasady ulgi remontowej

Ulga remontowa nie została całkowicie zlikwidowana ma jednak wiele ograniczeń i znacznie zmniejsza liczbę osób, które mogą z niej skorzystać.

  • Ze zwrotu podatku mogą skorzystać osoby tylko do 36. roku życia. W przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszej osoby.
  • Aby skorzystać z ulgi nie można posiadać drugiego mieszkania, domu ani prawa do spółdzielczego mieszkania.
  • Uldze remontowej nie podlegają zwykłe remonty, a jedynie duże inwestycje, takie które wymagają pozwolenia na budowę.
  • Mieszkanie musi mieć maksymalnie 75 mkw, a w przypadku domu limit wynosi 100 mkw (limity są o 10 mkw większe w przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci).

Ulga remontowa – odliczenie od podatku dochodowego

W latach 2003-2005 obowiązywała w przepisach ulga remontowa, w ramach której możliwe było odliczenie od podatku dochodowego wydatków poniesionych na remont lokalu lub budynku mieszkalnego. Osoby, które ze względu na wysokość swojego podatku dochodowego nie odliczyły w poprzednich latach całości przysługującej im kwoty mogą dalej korzystać z tej ulgi. W tym celu do rocznego zeznania podatkowego powinni dołączyć załącznik PIT/D. Możliwe jest odliczenie ulgi remontowej rozliczając PIT przez internet.

 

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!