narzędzia do remontu

PIT – Ulga remontowa

narzędzia do remontuPod pojęciem „ulga remontowa” czasem jest rozumiany zwrot podatku VAT a czasem zlikwidowana już w 2005 roku możliwość odliczenia wydatków na remont od podatku dochodowego. Nie należy tych dwóch ulg mylić.

Ulga remontowa – zwrot podatku VAT

Ulga remontowa umożliwiała zwrot części wydatków poniesionych na materiały budowlane. Zwrotowi podlegała różnica między kwotą wynikającą ze stawki VAT 23% a kwotą wynikającą ze stawki 8%. Piszemy jednak w czasie przeszłym, ponieważ od początku 2014 roku ulga remontowa w takiej postaci już nie obowiązuje. Obecnie można skorzystać z ulgi remontowej na starych zasadach jedynie zgodnie z prawem nabytym. Znaczy to, że osoby, które zakupiły materiały budowlane najpóźniej 31 grudnia 2013 roku wciąż (do 2018 roku) mogą ubiegać się o zwrot podatku. W tym celu powinny wypełnić druk VZM-1.

Nowe zasady ulgi remontowej

Ulga remontowa nie została całkowicie zlikwidowana ma jednak wiele ograniczeń i znacznie zmniejsza liczbę osób, które mogą z niej skorzystać.

  • Ze zwrotu podatku mogą skorzystać osoby tylko do 36. roku życia. W przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszej osoby.
  • Aby skorzystać z ulgi nie można posiadać drugiego mieszkania, domu ani prawa do spółdzielczego mieszkania.
  • Uldze remontowej nie podlegają zwykłe remonty, a jedynie duże inwestycje, takie które wymagają pozwolenia na budowę.
  • Mieszkanie musi mieć maksymalnie 75 mkw, a w przypadku domu limit wynosi 100 mkw (limity są o 10 mkw większe w przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci).

Ulga remontowa – odliczenie od podatku dochodowego

W latach 2003-2005 obowiązywała w przepisach ulga remontowa, w ramach której możliwe było odliczenie od podatku dochodowego wydatków poniesionych na remont lokalu lub budynku mieszkalnego. Osoby, które ze względu na wysokość swojego podatku dochodowego nie odliczyły w poprzednich latach całości przysługującej im kwoty mogą dalej korzystać z tej ulgi. W tym celu do rocznego zeznania podatkowego powinni dołączyć załącznik PIT/D. Możliwe jest odliczenie ulgi remontowej rozliczając PIT przez internet.

 

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!