PIT – Ulga remontowa

narzędzia do remontuPod pojęciem “ulga remontowa” czasem jest rozumiany zwrot podatku VAT a czasem zlikwidowana już w 2005 roku możliwość odliczenia wydatków na remont od podatku dochodowego. Nie należy tych dwóch ulg mylić.

Ulga remontowa – zwrot podatku VAT

Ulga remontowa umożliwiała zwrot części wydatków poniesionych na materiały budowlane. Zwrotowi podlegała różnica między kwotą wynikającą ze stawki VAT 23% a kwotą wynikającą ze stawki 8%. Piszemy jednak w czasie przeszłym, ponieważ od początku 2014 roku ulga remontowa w takiej postaci już nie obowiązuje. Obecnie można skorzystać z ulgi remontowej na starych zasadach jedynie zgodnie z prawem nabytym. Znaczy to, że osoby, które zakupiły materiały budowlane najpóźniej 31 grudnia 2013 roku wciąż (do 2018 roku) mogą ubiegać się o zwrot podatku. W tym celu powinny wypełnić druk VZM-1.

Nowe zasady ulgi remontowej

Ulga remontowa nie została całkowicie zlikwidowana ma jednak wiele ograniczeń i znacznie zmniejsza liczbę osób, które mogą z niej skorzystać.

  • Ze zwrotu podatku mogą skorzystać osoby tylko do 36. roku życia. W przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszej osoby.
  • Aby skorzystać z ulgi nie można posiadać drugiego mieszkania, domu ani prawa do spółdzielczego mieszkania.
  • Uldze remontowej nie podlegają zwykłe remonty, a jedynie duże inwestycje, takie które wymagają pozwolenia na budowę.
  • Mieszkanie musi mieć maksymalnie 75 mkw, a w przypadku domu limit wynosi 100 mkw (limity są o 10 mkw większe w przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci).

Ulga remontowa – odliczenie od podatku dochodowego

W latach 2003-2005 obowiązywała w przepisach ulga remontowa, w ramach której możliwe było odliczenie od podatku dochodowego wydatków poniesionych na remont lokalu lub budynku mieszkalnego. Osoby, które ze względu na wysokość swojego podatku dochodowego nie odliczyły w poprzednich latach całości przysługującej im kwoty mogą dalej korzystać z tej ulgi. W tym celu do rocznego zeznania podatkowego powinni dołączyć załącznik PIT/D. Możliwe jest odliczenie ulgi remontowej rozliczając PIT przez internet.

 

pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Ciekawe jakie jeszcze ulgi zlikwidują… remontowa, budowlana, mieszkaniowa, za pomoce szkolne, na internet… wszystko polikwidowali. Co następne w kolejce do likwidacji? ulga na dzieci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.