PIT – Ulga dla samotnie wychowujących dziecko

samotna mamaOsoby samotnie wychowujące dzieci mają możliwość rozliczenia PITu wspólnie z dzieckiem. Dzięki temu wysokość podatku będzie liczona w ten sam sposób jak przy rozliczeniu wspólnie z małżonkiem. Wspólny dochód rodzica i dziecka zostanie podzielony na dwa. Podatek z tej kwoty zostaje następnie pomnożony razy dwa i taką kwotę podatku należy zapłacić.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem jest więc bardzo korzystne jeśli dziecko nie pracuje, a jak wiadomo, dotyczy to większości przypadków :) Samotny rodzic otrzyma w takiej sytuacji zwrot tzw. kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 556 zł. Korzyści osiągnie również rodzic, którego dochód przekracza próg podatkowy 18% i rozliczając się indywidualnie musiałby przejść na stawkę 32%.

Samotne wychowywanie dziecka a ulga prorodzinna

Matki i ojcowie samotnie wychowujący dziecko mają również możliwość skorzystania z ulgi na dziecko (ulgi prorodzinnej). Nie należy jednak mylić ulgi na dziecko z rozliczeniem wspólnie z dzieckiem. Ulga prorodzinna przysługuje wszystkim rodzicom, niezależnie od tego, czy wychowują dziecko wspólnie, czy samotnie.

Osoby samotnie wychowujące dziecko mają natomiast przywilej w postaci zwiększonego limitu dochodu dla ulgi za jedno dziecko. Osoby, które nie wychowują dziecka samotnie ani nie rozliczają się z małżonkiem, i wychowują tylko jedno dziecko mogą skorzystać z ulgi, jeżeli ich dochód nie przekroczył 56 000 zł. W przypadku osób samotnie wychowujących dziecko limit ten wynosi tyle, ile przy rozliczeniu z małżonkiem – 112 000 zł.

Kim jest osoba samotnie wychowująca dziecko?

W niektórych przypadkach podatnicy mają wątpliwości czy mogą uznać się za samotnie wychowującego dziecko. Warto wiedzieć, że liczy się tutaj czy faktycznie dziecko jest wychowywane samotnie, a nie stan cywilny rodziców.

Kto jest samotnie wychowującym dziecko

  • rodzic albo opiekun będący kawalerem/panną, wdowcem/wdową, rozwodnikiem/rozwódką, osobą w separacji, jeśli samotnie wychowuje dziecko
  • osoba w związku małżeńskim, jeśli małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności
  • rodzic, który otrzymuje alimenty na dziecko od drugiego rodzica, jeśli drugi rodzic nie wychowuje dziecka a jedynie płaci alimenty
  • matka/ojciec zamieszkujący ze swoim dzieckiem u swoich rodziców (dziadków dziecka), jeśli nie ingerują oni w proces wychowania dziecka i nie przeznaczają na niego środków finansowych
  • osoba, która spełniała powyższe wymagania przynajmniej przez część roku rozliczeniowego

Kto nie jest samotnie wychowującym dziecko

  • osoba będąca w związku nieformalnym z ojcem/matką dziecka, wspólnie mieszkające
  • osoba będąca w związku nieformalnym z partnerem/partnerką nie będącym ojcem/matką dziecka, jeśli wspólnie mieszkają

Ulga dla samotnie wychowujących dziecko – jaki pit?

Nie trzeba wypełniać żadnych dodatkowych druków aby skorzystać z możliwości wspólnego z dzieckiem rozliczenia. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią rubrykę w deklaracji PIT-37 lub PIT-36 (zależności od źródła dochodów). Oba formularze można wypełnić przez internet.

Ze wspólnego rozliczenia nie może jednak skorzystać osoba, która uzyskiwała dochody opodatkowane podatkiem liniowym, kartą podatkową albo ryczałtem ewidencjonowanym (oprócz prywatnego wynajmu).

pobierz program do rozliczenia pit

3 komentarze

  1. Jeśli partnerzy razem mieszkają i razem wychowują dzieci, ale mają inny adres zameldowania i w związku z tym składają pit do innych urzędów skarbowych, to skąd fiskus sie dowie, że dziecko nie jest wychowywane samotnie?

  2. PIT powinien być składany w miejscu zamieszkania a nie zameldowania. Oczywiscie wszystkiego urzedy skarbowe nie są w stanie sprawdzić i pewnie wiele osób rozlicza się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, mimo że nie wychowuje samotnie, jednak u nas piszemy o tym, co jest zgodne z ustawą.

  3. Nie skorzystałam z tego roku temu. Teraz bede pamiętac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.