Rozliczenie PIT z małżonkiem

Rozliczenie PIT z małżonkiem

Osoby będące w związku małżeńskim przez cały rok, mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Jest to jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów, żeby obniżyć kwotę podatku dochodowego. Dzieje się tak ponieważ rozliczając się wspólnie z małżonkiem należny podatek ustala się określając sumę dochodów, a następnie dzieląc ją na dwa. Tym sposobem każdy z małżonków jest tak samo opodatkowany – unikamy tym samym sytuacji, w której jeden z podatników przekracza wyższy próg skali podatkowej.

Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadkach kiedy:

  1. Jeden z małżonków nie zarabia w ogóle przez co nie może skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Przy wspólnym rozliczeniu kwotę możemy odjąć od połowy zarobków pracującego małżonka.
  2. Jeden z małżonków ma niskie dochody, a dochód drugiego przekracza pierwszy próg skali podatkowej (85.528 zł). W takiej sytuacji oboje małżonków, rozliczając się wspólnie, płaci podatek według stawki 17%.

Wspólne składanie deklaracji podatkowej jednak nie zawsze się opłaca. Rokrocznie warto sprawdzić jaka forma rozliczenia będzie dla nas najbardziej korzystna.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!