Informacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej zostały opisane w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczeniu, w ramach powyższej ulgi, podlegają m.in. wydatki związane z wykorzystaniem samochodu osobowego w określonych przypadkach.
Kto może skorzystać z ulgi na samochód?
Prawo do korzystania z odliczania kosztów użytkowania samochodu osobowego wykorzystywanego do przewozu na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne posiadają:
- osoby niepełnosprawne z I lub II grupą inwalidzką,
- osoby posiadające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne z I lub II grupą inwalidzką albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 lat.
Aby skorzystać z ulgi należy być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu. Co więcej, musi być to samochód osobowy. Nie ma natomiast wymogu, aby osoba, która dokonuje obliczenia użytkowała samochód jako kierowca.
Odliczenia można dokonać tylko za wydatki na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Osoby niepełnosprawne ani ich opiekunowie nie mogą więc odliczyć w deklaracji PIT wydatków na dojazdy do pracy czy do sklepu, ani też na przykład na konsultacje lekarskie.
Ile wynosi ulga na samochód?
Maksymalna kwota odliczenia wynosi 2280 zł w jednym roku podatkowym. Należy pamiętać, że jest to kwota maksymalna. Często zdarza się, że wydatki ponoszone w związku z dojazdami na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze są niższe niż ustalony maksymalny limit. W takim wypadku należy odliczyć rzeczywiste wydatki.
Dokumenty do ulgi na samochód
Nie istnieje nakaz dokumentowania poniesionych wydatków poprzez zbieranie faktur paliwowych. Jednak na wniosek organów kontroli skarbowej podatnik ma obowiązek przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do odliczenia: zaświadczenia lekarskie, zlecenia na zabiegi, karty wypisu itp.
Przy wypełnianiu deklaracji podatkowej należy do formularza (PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 w zależności od źródeł dochodu) dodać załącznik PIT/O. W prawidłowym wypełnieniu dokumentów pomoże Ci nasz program.