Ulga rehabilitacyjna 2018 – nadchodzą korzystne zmiany

niepełnosprawny

Ulga rehabilitacyjna pozwala osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom odliczyć od dochodu wydatki związane z rehabilitacją i ułatwieniem czynności życiowych. Dzięki najnowszym zmianom, w 2018 roku (rozliczając 2017 rok) więcej podatników będzie mogło skorzystać z ulgi, a niektórzy odliczą większą kwotę. 

Ulga na samochód

Dotychczas w ramach ulgi rehabilitacyjnej osoby z I lub II stopniem niepełnosprawności lub opiekunowie takich osób mogli odliczyć wydatki na dojazd samochodem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Obecnie z ulgi mogą skorzystać wszyscy niepełnosprawni, niezależnie od grupy inwalidzkiej. Ponadto, zniesiony został zapis o dojazdach na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Oznacza to, że podatnicy mogą odliczyć od dochodu również wydatki na dojazdy na konsultacje u lekarza, do sklepu, do pracy czy na wakacje.

Nie zmienił się limit wydatków – wciąż można odliczyć maksymalnie 2 280 zł.

Ulga na psa asystującego

Również w przypadku wydatków na utrzymanie psa asystującego, ulga została rozszerzona na wszystkich niepełnosprawnych. Dotychczas z ulgi mogli skorzystać tylko niewidomi lub niedowidzący z I lub II grupą inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa.

Limit wydatków możliwych do odliczenia wynosi nadal 2 280 zł.

Ulga dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Nowe przepisy zakładają wyższy limit dochodu osoby niepełnosprawnej, po przekroczeniu którego jej opiekun nie może dokonać odliczenia. Dotychczas podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną mógł odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne tej osoby, jeżeli w ciągu roku dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył kwoty 9 120 zł. Obecnie kwota ta wynosi 10 080 zł.

pobierz program do rozliczenia pit

2 komentarze

  1. Czyli jesli codziennie dojeżdzam do pracy samochodem, to moge paliwo odliczyć jako ulgę rehabilitacyjną?

  2. Tak, może Pan odliczyć dojazdy do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.