Ulga budowlana

Zwrot podatku VAT

Dotychczas obowiązujące przepisy warunkujące zwrot podatku VAT za materiały budowlane obowiązywać będą tylko do końca 2013 roku. Od stycznia 2014 roku ulga budowlana zostanie ograniczona, a zwrot podatku VAT za materiały budowlane zakupione przed wskazaną datą będzie można uzyskać do 5 lat od daty ich nabycia. Aby móc ubiegać się o zwrot podatku, trzeba potwierdzić termin zakupu terminowo wystawioną fakturą.

Zgodnie z nowymi przepisami ulga budowlana nie będzie obejmować materiałów zakupionych po 31 grudnia 2013 roku. Prawo do zwrotu VAT za lata kolejne będą miały osoby do 36 roku życia, którym prawo to zostanie przedłużone po spełnieniu odpowiednich warunków. Ulga budowlana dotyczy tylko tych materiałów, które przed 2004 rokiem opodatkowane były 7-procentowym VAT-em, mimo że teraz właściwy im podatek to 23 procent.

Kto ma prawo do ulgi budowlanej

Mimo że zwrot podatku następuje na tych samych zasadach związanych z poniesionymi wydatkami i wskazanymi limitami, nowe zasady sprawiają, że znacznie mniej podatników będzie miało prawo, by ubiegać się o ulgę budowlaną przy składaniu zeznania podatkowego.

O zwrot podatku mogą ubiegać się podatnicy, którzy zakupili materiały budowlane potrzebne w związku z:

 • budową
 • rozbudową bądź nadbudową,
 • remontem.

Warto wiedzieć, że od 2013 roku obowiązywać będą nowe limity na zwrot podatku za materiały budowlane, przy czym ich wysokość różni się ze względu na wykonywane przy ich użyciu prace:

 • budowa domu – 33 000 zł,
 • remont – 14 000 zł.

Aby ubiegać się o zwrot podatku VAT, wymagana jest faktura zawierająca numer PKWiU towaru. Ulga budowlana pozwalająca na odliczenie VAT może być dokonywana w ramach pięcioletnich limitów, kiedy to podatnik może składać wnioski o zwrot wymienionego podatku. Okres pięcioletni przypadający na ulgę budowlaną wyznacza termin złożenia pierwszego wniosku o zwrot podatku.

Komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 1. nieznany pisze:

  jedno wielkie pytanie:jeśli ulga obowiązuje do 2013 to znaczy, że w styczniu 2014 mogę rozliczyć materiały kupione w 2013, czy że w 2013 mogę rozliczyć materiały kupione w tym roku?

 2. odpowiedzialny pisze:

  To znaczy, że do końca grudnia 2013r. możesz zacząć rozliczanie kupionych materiałów w pierwszym wniosku o zwrot VAT, który musisz złożyć najpóźniej na koniec 2013 roku, możesz ubiegać się o zwrot różnicy podatku za rok bieżący, ale tez za lata wcześniejsze, jeśli dokonano już jakichś zakupów od chwili złożenia pierwszego wniosku jest 5 lat na składanie wniosków następnych dopóki nie dojdzie do wykorzystania pełnego limitu

 3. noter pisze:

  w tym roku zmieniaja sie przepisy co do odliczania ulgi budowlnanej i to bardzo znaczaco…teraz nie mozna odliczac każdego wiekszego remontu tylko całe inwestycje i co wazniejsze odliczenie jest ograniczone do wieku osoby 36 lat, jesli jest to małżeństwo liczy sie wiek młodszej osoby,

 4. madry pisze:

  ten rok i zmiany jakich dokonano w uldze budowlanej sa masakryczne…limity jakie okreslone spowoduja ze wiele osób nie może skorzystać z tej ulgi przekraczając o nie wiele limity……

ban-page

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress