Co grozi za nierozliczenie PITu?

karaZgodnie z przepisami karą za nierozliczenie PITu może być grzywna, kara pozbawienia wolności lub obie kary łącznie. W większości przypadków sądy wymierzają jedynie grzywnę, wyższa kara może czekać osoby, które miały do zapłacenia wysoki podatek dochodowy (co najmniej 200-krotność minimalnego wynagrodzenia) i oprócz niezłożenia PITu, nie zapłaciły również podatku.

Grzywna za nierozliczenie PITu

Jeżeli podatek do zapłacenia nie przekroczył 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 8400 zł, czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie skarbowe. Powyżej tej kwoty zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo skarbowe i będzie skutkować poważniejszymi konsekwencjami.

Za wykroczenie w postaci niezłożenia PITu możemy otrzymać mandat od urzędu skarbowego w wysokości od 168 zł do 3360 zł.

Jeżeli sprawa trafi do sądu, grzywna za nierozliczenie PITu może wynieść od 10 do  720 tzw. stawek dziennych. Wysokość stawki dziennej jest ustalana na podstawie dochodu podatnika, jego sytuacji majątkowej i warunków rodzinnych i może wynieść od 1/30 minimalnego wynagrodzenia do 400-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2015 roku za nierozliczenie PITu grozi więc od 620 zł do 535,68 mln zł.

Nie złożyłeś PITu w terminie? – możesz uniknąć kary

Jeżeli PIT zostanie złożony, ale po terminie, możemy uniknąć kary grzywny, jeśli złożymy tzw. czynny żal. Należy to jednak zrobić jak najszybciej, zanim urząd skarbowy sam zauważy, że nie złożyliśmy PITu. W takiej sytuacji grzywny nie unikniemy. Złożenie czynnego żalu nie zwalnia też z obowiązku zapłaty ewentualnego podatku wraz z odsetkami.

Przeczytaj też: Co się stanie jak źle wypełnię PIT?

pobierz program do rozliczenia pit

3 komentarze

  1. A jaka jest szansa, że fiskus dowie sie o tym, że ktoś pracował na czarno? Moja córka od ponad roku pracuje na czarno jako opiekunka do dziecka i trochę się boję, że w końcu urząd skarbowy może ją złapać. Grozi jej wtedy jakaś kara czy tylko pracodawcom za to, że jej nie zatrudnili?

  2. Nie znam sie, ale wydaje mi się, że jej tez coś grozi. Przecież powinna płacić podatek od swoich dochodów a nie płaci. Ja na jej miejscu bym nie ryzykowała, już lepej złożyc ten pit i zapłacic zwykły podatek, niż potem płacić kare i ogromne odsetki.

  3. duża szansa bo fiskus zlokalizował twoje IP i już wie gdzie mieszkasz i śledzimy twoją córkę..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.