kara

Co grozi za nierozliczenie PITu?

karaZgodnie z przepisami karą za nierozliczenie PITu może być grzywna, kara pozbawienia wolności lub obie kary łącznie. W większości przypadków sądy wymierzają jedynie grzywnę, wyższa kara może czekać osoby, które miały do zapłacenia wysoki podatek dochodowy (co najmniej 200-krotność minimalnego wynagrodzenia) i oprócz niezłożenia PITu, nie zapłaciły również podatku.

Grzywna za nierozliczenie PITu

Jeżeli podatek do zapłacenia nie przekroczył 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 8400 zł, czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie skarbowe. Powyżej tej kwoty zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo skarbowe i będzie skutkować poważniejszymi konsekwencjami.

Za wykroczenie w postaci niezłożenia PITu możemy otrzymać mandat od urzędu skarbowego w wysokości od 168 zł do 3360 zł.

Jeżeli sprawa trafi do sądu, grzywna za nierozliczenie PITu może wynieść od 10 do  720 tzw. stawek dziennych. Wysokość stawki dziennej jest ustalana na podstawie dochodu podatnika, jego sytuacji majątkowej i warunków rodzinnych i może wynieść od 1/30 minimalnego wynagrodzenia do 400-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2015 roku za nierozliczenie PITu grozi więc od 620 zł do 535,68 mln zł.

Nie złożyłeś PITu w terminie? – możesz uniknąć kary

Jeżeli PIT zostanie złożony, ale po terminie, możemy uniknąć kary grzywny, jeśli złożymy tzw. czynny żal. Należy to jednak zrobić jak najszybciej, zanim urząd skarbowy sam zauważy, że nie złożyliśmy PITu. W takiej sytuacji grzywny nie unikniemy. Złożenie czynnego żalu nie zwalnia też z obowiązku zapłaty ewentualnego podatku wraz z odsetkami.

Przeczytaj też: Co się stanie jak źle wypełnię PIT?

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!