Jakie kary za brak rozliczenia PIT w 2023?

Osoby, które nie rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) mogą zostać ukarane grzywną, której wysokość zależy od stopnia zawinienia. Zgodnie z przepisami, kary za brak rozliczenia PIT mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Osoby, które nie rozliczyły się z podatku w terminie, mogą także zostać obciążone dodatkowymi odsetkami za zwłokę. Wysokość odsetek zależy od aktualnego oprocentowania lombardowego skarbowego, a obliczana jest zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Ponadto, osoby, które nie rozliczyły się z podatku w terminie, mogą zostać poddane postępowaniu karnem skarbowym. W takim przypadku grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3.

Warto pamiętać, że rozliczenie PIT jest obowiązkiem każdego podatnika, a brak rozliczenia lub nieprawidłowe rozliczenie może skutkować konsekwencjami prawnymi. Dlatego też zaleca się rozliczenie podatku w terminie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia: 

Alivia juz od ponad 12 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654

Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!